Mirek Topolánek píše knihu, jak zachránit demokracii. Varuje zejména kolaborující levici

22.04.2016 14:35

Bývalý premiér Mirek Topolánek sepsal pro týdeník Dotyk úvahu o současné politické situaci nejen v České republice. Zcela podle něj totiž vymizely tradiční strany a politika se již dávno nedělí na pravici a levici. Pro stabilizaci společnosti je nutné, aby se vrátil selský rozum, staré ctnosti a hlavně ideologie.

Mirek Topolánek píše knihu, jak zachránit demokracii. Varuje zejména kolaborující levici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expremiér Mirek Topolánek

Podle Topolánka dochází v České republice k naprosto zřejmému oslabování pravice, přičemž na západ od nás naopak oslabuje levice. A bývalý premiér si pokládá otázku, co vlastně za tím stojí. „Kam se vytratila ideologie?“

Na příkladu dvou stánkařů na náměstí, kteří si oba posouvají své stánky blíže doprostřed, aby uzmuli zákazníky tomu druhému, přičemž najednou jsou vedle sebe, na jejich původních místech jsou již stánky nové, a tak se k nim dostane výrazně méně zákazníků, ukazuje Topolánek, jak k tomu mohlo dojít. Pravice a levice se zkrátka rozhodly smazat svoje rozdíly ve prospěch většího počtu voličů, nehleděly však na následky.

Proč ale v České republice mizí více pravice než levice, je nasnadě. Místní obyvatelstvo je z velké většiny závislé na státu, ať se již jedná o dávky, důchody, příspěvky, dotace, spousty dalšího. A tudíž volí raději levicové a populistické projekty než pravicové strany a ty se pak chtějí oné levici přiblížit, aby z toho také něco měly. „Sociální stát a nárůst lidí na něm závislých přináší pohyb voliče mediána směrem doleva,“ píše Topolánek a dodává, že v Evropě už klasické pravicové strany nevládnou.

Celý text zde

„Pravice se dnes posunuje většinou spíše do nacionální roviny,“ vysvětluje a jako příklad uvádí Fidesz Viktora Orbána či Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského. „Ani v jednom případě se tedy nejedná o klasické liberálně-konzervativní formace.“

Problém je také v tom, že se za posledních několik desetiletí proměnila povaha moci. Státy již nejsou vedené ideologiemi, nýbrž mnohdy nepostižitelnými obchodními zájmy, za které se dá leccos schovat. Politické strany také již nejsou, co dříve bývaly, a z médií, „hlídacích psů, se stali domácí mazlíčci“, které ovládá jen několik málo skupin.

Pravice podle něj musí vyrazit znovu do ulic a dát světu najevo, jaká opravdu je, a s tím i najít svoje voliče. „Socialisté musí pochopit, že asistují opakovaně u historického zlomu a nesmí se zachovat jako před 70 lety,“ cituje Topolánek ze své nové knihy. „Pravdou je, že při pohledu na svět, EU a naši zemi mám pocit déjà vu a mrazení v zádech,“ dodává.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…