Mirka Spáčilová znovu plísní slavného levicového režiséra za kritiku USA

08.07.2013 6:52

Slavný americký režisér Oliver Stone na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech promluvil na setkání s novináři o svých politických názorech. Filmová kritička Mirka Spáčilová na serveru iDnes.cz situaci přirovnala k Parlamentu a režiséra k hřímajícímu komunistickému poslanci. Po víkendu ve Stoneově kritice pokračuje na stránkách deníku Mladá fronta Dnes.

Mirka Spáčilová znovu plísní slavného levicového režiséra za kritiku USA
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Poslední den se na MFF v Karlových Varech udílely ceny

Podle filmové a divadelní kritičky Mirky Spáčilové po výrocích režiséra někteří novináři dokonce odešli. Zejména jedno z tvrzení, které z úst režiséra Stonea zaznělo, stojí podle ní za zapamatování: "Co vy jste kdysi zažívali ze strany sovětského tisku, není vůbec nic proti propagandě, jaká se děje ve Spojených státech."

Tím ale Spáčilová nekončí. Svou úvahu na toto téma dále rozvíjí v deníku MF Dnes. Bohužel prý nikdo během karlovarského festivalu neměl odvahu naložit amerického režiséra Olivera Stonea do limuzíny, odvézt jej do Jáchymova a "předvést příteli Fidela Castra bývalé lágry, kam komunistický režim posílal své odpůrce". Spáčilová opět používá přirovnání k Poslanecké sněmovně: "Jestliže v Parlamentu řeční Vojtěchové Filipové, slušný člověk opustí sál."

Neodpustitelné výroky

Kritička znovu připomíná také některé z režisérových výroků. "Vstoupili jste do NATO? Proč, kdo vám to nakukal? Poslali vaše vojáky do Afghánistánu. Svět je nevyvážený, Americe se nikdo nepostaví, proto potřebujeme silné Rusko, silnou Čínu, silný Írán. Obama není řešení, Spojené státy se zničí samy. Je to globální bezpečnostní stát, kontroluje zemi, moře, vesmír, všude a všechny hlídá Velký bratr, i tady v sále každého z vás. A když to někdo odhalí, nemá se kde skrýt, protože všechny země se Ameriky bojí. V 50. letech by se to nestalo, Sovětský svaz by se Státům postavil. Ve Francii vládne prezident, který si říká socialista, ale ani na okamžik by si netroufl se vzepřít," řekl například podle ní.

Dále měl slavný filmař dle kritičky během své řeči označit Fidela Castra a Che Guevaru za "mladé a silné vůdce, kteří uskutečnili své myšlenky" a Americe vytknout, že se k Sovětskému svazu chovala "velice nepěkně". Vrcholem pak podle Spáčilové byl již zmíněný výrok o propagandě.

"Ano, umělecké ceny se udílejí za tvorbu bez ohledu na to, koho mistr volí, kolik měl milenek a jestli někdy ukradl lízátko. Ale to neznamená, že se budeme klanět až k zemi, jen abychom celebrity nevyplašili a neurazili," uzavírá Spáčilová pro MF Dnes.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…