Místo prázdných frází z tlampačů: Co si skutečně myslela Milada Horáková

27.06.2020 7:56

Česká republika si dnes připomíná 70 let od popravy československé právničky a političky Milady Horákové. Nová členka Rady České televize Hana Lipovská objevila text Horákové k novému roku 1948, jenž v sobě nese odkaz mnohem silnější, než jsou „prázdné fráze z tlampačů“: Svoboda, demokracie, spravedlnost.

Místo prázdných frází z tlampačů: Co si skutečně myslela Milada Horáková
Foto: archiv H. Lipovská
Popisek: Hana Lipovská

„Z odkazu dr. Milady Horákové se poslední dobou stává laciná fráze. Přežvykují se stále stejná, prázdná slova, hlásají se s různým stupněm agresivity stále stejná, prázdná hesla, dělá se zkrátka přesně to, proti čemu sama bojovala,“ píše Hana Lipovská ve svém facebookovém příspěvku k 70. výročí popravy Milady Horákové.

„Můžeme vyvěšovat plakáty na každém rohu, můžeme hlásat její dopisy na rozloučenou z amplionů každé stanice metra, ale bez těchto hodnot svobodu a demokracii v naší zemi nevybojujeme,“ zdůrazňuje dál radní České televize. 

K této příležitosti Lipovská vypsala několik úryvků z článku od dr. Milady Horákové. Je to „dvanáctero pro život svobodného člověka v suverénní demokratické zemi“, což vystihuje dědictví Horákové „lépe než velkohubá hesla“.

Z novoročního článku dr. Horákové, který vyšel v týdeníku Vlasta dne 8. 1. 1948:

„Přistupujme k sobě s dobrou vůlí a odsuzujme teprve tehdy, když jsme se přesvědčili o nedobrých a nepoctivých cílech druhého.“

„Nemysleme, že odchylné mínění a přesvědčení druhého, než jaké máme my, činí z něho již člověka špatného, s nímž bychom neměli hledat přátelství a dohodu.“

„Nepodezírejme zbytečně, ale nebuďme shovívaví ani tehdy, když běží o chyby lidí nám milých a blízkých.“

„Vychovávejme se všichni k pevnému charakteru a začněme každý u sebe. Nevolejme přes ulici o špatnostech a vadách těch druhých, když doma nemáme pořádek.“

„Mějme pro druhého více shovívavosti než pro sebe.“

„Buďme skromní a vděční.“

„Nemysleme, že všechno jsme vymysleli jen my, že my jsme ti objevitelé dokonalého života a doveďme se upřímně poklonit před těmi, kteří nám připravovali cesty, po nichž my už kráčíme se samozřejmostí.“

„Neohánějme se slovy velikých našich myslitelů jen proto, abychom zakryli malost svých cílů a myšlenek.“

„Nefalšujme nikdy slova a pojmy. Křivé nemůže být rovným, i když to stokrát řekneme.“

„Buďme tvrdě upřímní k sobě a trpěliví ke druhým."

„Hledejme klid pro sebe, a nerušme druhých. Neklid a nejistota budí rozčilení, a rozčilení rozdává zla a drsná slova. Zlá slova pak jsou prvým stupněm špatného činu.“

„Nezavazujme se o slavných datech přísahami věrnosti, aniž se pokoušíme je zachovávat také ve všedních dnech života. Jak často slibujeme věrnost odkazu svých velikých mrtvých, kteří nám naši svobodu vykoupili svým životem a neuvědomujeme si pak při své práci, že ten odkaz musíme živit ve svých činech a že nezavazuje k ničemu menšímu než pracovat pro uskutečnění svobody, demokracie a spravedlnosti mezi námi.“

Závěrem Lipovská shrnuje hlavní odkaz Milady Horákové do tří slov – svoboda, demokracie, spravedlnost. „U dr. Horákové to prázdné fráze nebyly,“ dodává radní ČT.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…