Můj syn terorista. Knižní svědectví českých novinářů o Islámském státu

19.05.2017 15:40

Ondřej Kundra se se svým kolegou Tomášem Lindnerem tentokrát ponořuje do velmi křehkého tématu – přináší příběhy mladých Evropanů, kteří konvertovali, radikalizovali se a odešli bojovat za Islámský stát.

Můj syn terorista. Knižní svědectví českých novinářů o Islámském státu
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Islámského státu

V řadě případů v Sýrii zemřeli, doma po nich zůstali rozbité rodiny, opuštěné matky a otcové, mnoho z nich se dodnes s žalem nedokáže vyrovnat. Autoři při práci na knize navštívili většinu postižených evropských zemí a mluvili jak s pozůstalými, tak s džihádisty, kterým se podařilo přežít a vrátili se domů. Díky rozhovorům s nimi čtenář získá odpověď na otázku, proč jsou ochotni všeho se vzdát, včetně svého života a připravit o něj další nevinné lidi.

Kniha nakladatelství BIZBOOKS se snaží rozbít mýtus, že teroristy se stávají jen muslimové. Autoři ukazují, že tato drastická zkušenost může potkat v podstatě jakoukoliv rodinu a nikdo dopředu není vůči riziku džihádismu imunní. Co vede mladé Evropany k tomu, že se dávají do služeb IS a že se radikalizují? Jak se cítí francouzská matka, jejíž syn coby příslušník IS zemřel v Sýrii a ona se o jeho smrti dozvěděla esemeskou? Kniha podrobně mapuje i příběh zatím jediného českého radikála Jana Silovského.

Ten ovšem ve své výpovědi uvedl, že chtěl jet do Sýrie ne proto, aby tam zabíjel, ale aby byl zabit. V minulosti trpěl depresemi a pokusil se prý i o sebevraždu. Znalci považují toto jeho tvrzení za účelové. „Asi by byl ochoten tam i zemřít, i když si myslím, že by na místě možná propadl deziluzi,“ uvedl jeden ze znalců. Nevěří však tomu, že by vzal zbraně a bojoval.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…