Může stát fungovat jako firma? Možná odpověď padla v Debatním klubu

15.01.2017 17:02 | Zprávy

Šéf hnutí ANO, majitel Agrofertu a současný ministr financí rád používá sousloví, že stát řídí jako firmu. Česká republika je z jeho pohledu jakousi rodinnou firmou, pro kterou pracujeme úplně všichni. Babišovi kritici často říkají, že stát rozhodně nelze řídit jako firmu, ale druhý nejbohatší Čech si trvá na svém. Jak to tedy je? Kdo má v tomto sporu spíš pravdu? V Debatním klubu o tom hovořil Ondřej Chládek, jeden z lídrů firmy a akcionář Enterie a. s.

Může stát fungovat jako firma? Možná odpověď padla v Debatním klubu
Foto: Alerion
Popisek: Česká vlajka.

„Řídit stát jako firmu ano, jako systém, kde fungují nějaké vstupy a výstupy, produkt a podobně, ale ne, že bude stát podnikat,“ začal svůj výklad Chládek. Tam, kde to stát drží pevně v rukou, což je ve zdravotnictví, školství, to podle Chládka dopadá podstatně hůř než sektor soukromý.

„Dovolím si kritizovat naprosto zrůdný názor, že podnik je instituce za dosažením zisku. Já jsem firmu stavěl jako něco, co produkuje nějakej užitek a tento užitek společnost ocení formou peněz... Ale podstatná je ta užitná hodnota, kterou to produkuje,“ zdůrazňoval podnikatel. Peníze musíme chápat jen jako prostředek, peníze nejsou božstvem, které bychom měli stavět na první místo.

Pan Chládek dává za pravdu Babišovi v tezi, že zaměstnanci firmy a občané státu jsou v principu totéž. Mělo by totiž platit, že se dělníci snaží o úspěch firmy a sdílejí firemní filozofii. Občané stejně tak sdílejí určité společné ideje. Podnikatel v tomto směru vyzývá ke zkvalitňování populace. Co si pod tím představuje?

„Máme tady, a to si naprosto nezastírejme, skupiny lidí s rozdílnými geny. Ten systém pro některé funguje lépe, jedni jsou schopni ho akceptovat, pro spoustu dalších lidí je ale ten systém natolik nepřijatelný, že na něm parazitují,“ zlobil se Chládek. Jako ve firmě by přitom mělo platit, že lidé musejí nejprve něco dát a pak teprve mohou dostat. „V případě státu funguje natažená dlaň a tomu je více dáno, kdo více křičí,“ kroutil hlavou rozzlobeně host. Na prvním místě ve firmě i ve státě musí být člověk produktivní.

„Já bych byl nerad nařčen z fašismu, když kritizuju podporu neperspektivních jedinců,“ ohradil se Chládek. Rozhodně nechce střílet nějakým způsobem poznamenané osoby, jen by upravil míru podpory.

Současně však apeloval na politiky, aby ke státu přistupovali odpovědněji, měli by přijímat i nepopulární opatření, byť se to občanům nemusí líbit. Svou mravní odpovědnost by lidé měli povýšit nad touhu po svém znovuzvolení. „Nemáme-li zavést nějakého komisaře nebo cenzora, který by dohlížel na vládnutí, tak ta mravní odpovědnost je asi nejlepším nástrojem,“ apeloval na zákonodárce host.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Proč nemáme referendum?

Paní Válková, rád bych znal váš názor na to, proč si myslíte, že neprošel váš návrh na uzákonění referenda, když je zakotveno i v ústavě a taky by mě zajímalo, proč jste zákon nepřijali, když jste byly ve vládě vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Grolich: Povodeň, kampaň. Fotky skoro za čtyři mega. „Morální svinstvo“

12:54 Hejtman Grolich: Povodeň, kampaň. Fotky skoro za čtyři mega. „Morální svinstvo“

Můj kanál má více sledujících. Tak vysvětlil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, proč se krizo…