Muži, kteří vyvěsili tibetské vlajky, podali trestní oznámení a za nezákonný zásah proti nim požadují...

23.01.2018 20:41 | Zprávy

Kvůli několika incidentům, kdy policie nutila lidi sundávat tibetské vlajky při předloňské návštěvě čínského prezidenta, podali Ladislav Pelcl a Martin Maloš trestní oznámení na neznámého pachatele. Muži vlajky v březnu 2016 vyvěsili v oknech v práci. Policisté jim nařídili, aby je sejmuli. Soud policejní zákrok proti nim loni v prosinci označil za nezákonný.

Muži, kteří vyvěsili tibetské vlajky, podali trestní oznámení a za nezákonný zásah proti nim požadují...
Foto: archiv
Popisek: Tibetská vlajka

Pelcl a Maloš dříve pracovali v karlínské budově Diamond Point, která stojí vedle hotelu Hilton, kde byl loni při svém pobytu v Praze ubytován prezident Si Ťin-pching. Do oken kanceláře tehdy vylepili dva archy papíru ve formátu A3 s vytištěnými vlajkami Tibetu a Tchaj-wanu, aby vyjádřili svůj nesouhlas s čínskou politikou v oblasti lidských práv.

Bezprostředně poté dorazili na místo dva policisté s tím, že Útvar rychlého nasazení vyhodnotil vyvěšení vlajek a pohyb lidí za okny jako riziko. Mužům také zakázali si zákrok nahrávat. Podle pravomocného rozhodnutí soudu mohla ale policie muže pouze legitimovat. K příkazu, aby vlajky sejmuli, ani k zákazu nahrávání zákroku právo policisté neměli. Ministerstvo vnitra podalo podle mužů proti rozsudku kasační stížnost, to však na jeho právní moci nic nemění.

Podle mužů neměl soud možnost zabývat se motivem zásahu, nemohl se ani vyjádřit k podobným incidentům, například v budově FAMU. „Cítíme velkou společenskou potřebu pokusit se objasnit pozadí těchto událostí, jejichž důsledkem bylo omezení ústavně garantované svobody projevu ze strany policie. Při četnosti těchto zásahů pokládáme v podstatě za jisté, že k nim muselo dojít na základě pokynu, jehož vydání bylo ovšem nezákonné. Pokynu, který musel být vydán plošně, z nejvyšších míst, a dosti možná z Pražského hradu. Ne-li z Pražského hradu, pak zcela jistě v jeho zájmu coby hostitele čínské delegace,“ uvedli dnes v tiskové zprávě.

Oba muži také žádají od ministerstva vnitra a policejního prezidenta omluvu za nezákonný zásah. „Za adekvátní formu omluvy a nápravu způsobeného zásahu do svobody projevu bychom považovali vyvěšení tibetské vlajky na budovu ministerstva či policejního prezidia v rámci kampaně Vlajka pro Tibet dne 10. března 2018,“ uvedli Pelcl a Maloš.

Chtějí také, aby jim ministerstvo a policie sdělily, zda přijmou opatření, „aby se podobným selháním policie propříště předešlo“.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

mzdy

V čem vám dám za pravdu je, že jsou u nás nízké mzdy, ale není to i chybou vás, protože i vy jste dlouho byli u vlády a mohli jste s tím něco udělat? Moc nechápu, co nyní změníte, když budete sedět v Bruselu, tedy krom toho, že vy si finančně určitě polepšíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

11 tisíc miliard Kč pro Ukrajinu. A teď nařčení: „Zadržuje peníze, které dostává“

11:51 11 tisíc miliard Kč pro Ukrajinu. A teď nařčení: „Zadržuje peníze, které dostává“

11,18 tisíc miliard korun by měla stát obnova Ukrajiny, alespoň podle výpočtů Světové banky. V Němec…