NKÚ asi dostane zákonné zmocnění publikovat věstník na webu

18.03.2015 10:41

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zřejmě dostane zákonné zmocnění zveřejňovat věstník i na internetových stránkách. Platný zákon zatím dálkový přístup k dokumentům NKÚ neupravuje. Změnu spolu s dalšími technickými úpravami dnes hladce schválil Senát. Normu tak dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

NKÚ asi dostane zákonné zmocnění publikovat věstník na webu
Foto: hns
Popisek: Kontrolní protokol NKÚ, ilustrační foto.

Předloha reaguje na změny, které nastaly od přijetí zákona o úřadu na začátku 90. let. Ministr Jiří Dienstbier (ČSSD) upozornil, že novela není očekávaným prováděcím zákonem, jehož předložením Senát podmínil schvalování ústavní novely o posílení pravomocí NKÚ. Návrh prováděcího zákona by vláda měla schvalovat a předložit Sněmovně v dubnu, uvedl Dientbier. 
   
Věstník, v němž jsou například výroční zprávy, plán kontrolní činnosti a schválené kontrolní závěry, bude nadále vycházet v listinné formě. Díky tomu, že úřad dostane zmocnění dávat závěry z prověrek na internet, je nebude muset zasílat ministerstvům, České národní bance a na návrh kontrolního výboru ani Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. 
   
Novela také zpřesní oprávnění prezidenta NKÚ zúčastňovat se schůzí Sněmovny, Senátu a vlády. Prezident, viceprezident a člen úřadu budou muset nadále mít ukončené vysokoškolské vzdělání, nově ale v magisterském studijním programu. 
   
Návrh upřesňuje i některé lhůty. Například stanovisko ke zprávě o vývoji ekonomiky a plnění státního rozpočtu bude NKÚ dávat poslancům do měsíce od předložení informace Sněmovně, u návrhu státního závěrečného účtu bude čtyřměsíční lhůta. Námitky proti kontrolnímu protokolu bude moci prověřovaný subjekt podat do pěti pracovních, nikoli kalendářních dnů. 
   
Norma rovněž reaguje na elektronizaci veřejné správy a v terminologii na nové právní předpisy. Například dosavadní termín "prokurátor" nahradí novela termínem "státní zástupce". 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ste, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…