Nečas zřídil pozici hlavního vědeckého poradce vlády. Stane se jím Fiala

26.09.2011 13:54

Premiér Petr Nečas (ODS) zřídil pozici hlavního vědeckého poradce předsedy vlády. Stane se jím bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala. Nečas to oznámil v Brně, kde se účastní zahajovací konference Středoevropského technologického institutu (CEITEC). Fiala ČTK řekl, že se zaměří například na revizi metodiky hodnocení a financování výzkumu a vývoje. Konkrétní cíle zatím Fiala zveřejnit nechtěl.

Nečas zřídil pozici hlavního vědeckého poradce vlády. Stane se jím Fiala

Předseda vlády se podle svých slov při jmenování poradce inspiroval řadou vyspělých zemí, které mají zkušenosti s vědou, výzkumem a inovacemi. "Rozhodl jsem se, že se nechám inspirovat a zřídil jsem pozici hlavního vědeckého poradce. Na tuto pozici jsem jmenoval dlouholetého a úspěšného rektora Masarykovy univerzity profesora Fialu," řekl Nečas. Kvalitní výzkum a vědu považuje Nečas za klíčovou podmínku konkurenceschopnosti státu.

Fiala bude koordinovat vědecké a výzkumné aktivity související s Úřadem vlády

"(Fiala) Bude mít za úkol koordinovat veškeré vědecké a výzkumné aktivity, které souvisí s Úřadem vlády, ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, být základním komunikačním článkem mezi vládou, vládní Radou pro výzkum, vývoj a inovace a vědeckou komunitou v ČR," řekl Nečas.

Fiala se chce co nejrychleji seznámit se situací a navrhnout opatření, která by zefektivnila fungování výzkumu a vývoje. Za důležité považuje také nastolení rozumné a věcné komunikace. "Nepochybně jedním z velkých úkolů je důkladně prověřit způsob a metodiku hodnocení výzkumu a vývoje, a tím pádem také zasáhnout do financování, které je závislé na metodice hodnocení," uvedl Fiala.

Fialovým původním oborem je politologie. Rektorem druhé největší vysoké školy v Česku byl dvě funkční období, kdy škola výrazně změnila svou tvář - například vybudovala kampus v Brně-Bohunicích. Znovu už univerzitu vést nemohl. Vystřídal jej muzikolog Mikuláš Bek. Fiala počítá s tím, že spolu s funkcí poradce zůstane na univerzitě jako prorektor.

CEITEC se zaměří na živou přírodu a výzkum pokročilých technologií

Cílem zahajovací konference CEITEC je představení cílů institutu a dosavadních výsledků výzkumných týmů z brněnských univerzit a vědeckých pracovišť. Na vybudování CEITEC získaly brněnské vysoké školy 5,2 miliardy korun z EU, celý areál bude hotový do roku 2014.

Institut spojí bádání o živé přírodě a výzkum a vývoj pokročilých materiálů a technologií. Mezi sedmi výzkumnými programy jsou například nanotechnologie, molekulární medicína a výzkum mozku a lidské mysli. CEITEC zaměstná asi 600 vědců, zkušenosti tam bude průběžně získávat asi 1200 doktorandů.

Brněnští politici i akademici věří tomu, že špičkově vybavené výzkumné centrum přiláká do Brna průmyslové podniky a podnítí vznik nových inovativních firem. Vláda podle Nečase dbá o to, aby český výzkum nezaostával za zahraniční konkurencí. "Proto výdaje na vědu, výzkum a inovace každý rok rostou," uvedl Nečas. V rozpočtu na příští rok je včetně příjmů z Evropské unie 39 miliard korun.

Související:

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…