Největšími původci kyberhrozeb jsou cizí státy, vláda to projednala

30.09.2019 22:05

Nejvýznamnějšími původci kybernetických hrozeb v Česku jsou podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jiné státy. Jde především o aktéry napojené na Rusko a Čínu, vyplývá ze zprávy o stavu kybernetické bezpečnosti ČR za rok 2018, kterou dnes projednala vláda. NÚKIB o tom informoval v tiskové zprávě. Sofistikovanému a soustředěnému kybernetickému útoku cílícímu na kritickou informační infrastrukturu však podle úřadu Česko zatím nečelilo.

Největšími původci kyberhrozeb jsou cizí státy, vláda to projednala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vláda nepadla. Pro návrh bylo 90 poslanců, proti návrhu 92

Úřad bez dalších podrobností napsal, že loni pokračoval ve zkoumání rozsáhlého útoku na strategicky významnou českou vládní instituci. Za pravděpodobné považuje, že útok pocházel z Číny. „V rámci zkoumání byla provedena analýza dostupných technických dat a dalších relevantních informací, jejímž závěrem bylo, že původcem útoku je téměř jistě (90 až 100 procent) státní aktér nebo na něj napojená skupina,“ uvádí zpráva. S pravděpodobností 55 až 70 procent pak uvádí, že útok „byl veden ze strany čínského aktéra“.

Další významnou hrozbou jsou podle úřadu jednotlivci i organizace zapojené do kriminální činnosti. Jejich hlavní motivací je finanční zisk, čemuž podle úřadu odpovídají používané techniky. Pro kyberbezpečnost ČR naopak nejsou zásadní hrozbou teroristé. Jejich skupiny považují konvenční útoky za efektivnější, na vyspělé kyberútoky nemají pravděpodobně lidské ani finanční kapacity.

Úřad uvedl, že počet útoků v kyberprostoru stoupá. „V roce 2018 řešil vládní CERT tým, který má v rámci NÚKIB na starosti bezpečnostní incidenty týkající se systémů chráněných podle zákona o kybernetické bezpečnosti, 164 nahlášených incidentů,“ uvedl úřad. Incidenty se týkaly systémů kritické informační infrastruktury, významných informačních systémů či systémů základní služby.

Sofistikovanému a soustředěnému kybernetickému útoku cílícímu na kritickou informační infrastrukturu, kterou rozumějí české předpisy prvky nebo systémy, jejichž narušení by mělo závažný dopad na bezpečnost státu, zatím podle NÚKIB Česko nečelilo. Kritická infrastruktura podle NÚKIB obecně patří mezi oblíbené cíle, ale přípravy na útoky na ni jsou náročné.

Partnerské pracoviště CSIRT, které se zabývá incidenty v systémech nespadajících pod zákon o kybernetické bezpečnosti a které provozuje sdružení CZ.NIC, loni řešilo 1 079 incidentů, uvedl NÚKIB. Trestných činů v oblasti kybernetické kriminality řešilo specializované pracoviště Národní centrály proti organizovanému zločinu 6 815.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

8:20 Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

Není dobré, pokud tajné služby používají média k „únikům“ ze svých dokumentů, varuje generál a bezpe…