Úvodem se věnuje jednání o bonusu pro generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, které mělo zajímavou předehru. „Když jsme jako noví radní požádali o kopii manažerské smlouvy Dvořáka coby nutný podklad k projednání bodu jeho bonusu, protože z ní vychází, ze sekretariátu Rady ČT nejprve přišla odpověď, že scan smlouvy nemohou poslat, protože je pouze k nahlédnutí. A když se kolegyně Lipovská jako první šla na smlouvu podívat, s odkazem na Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) jí odmítli ukázat,“ popisuje Matocha.
Rada ČT přitom ze zákona stanoví plat generálního ředitele a schvaluje podobu jeho smlouvy. „Kdo jiný tedy než radní by měli mít smlouvu k dispozici? Výmluva na GDPR je zcela nesmyslná,“ dodává člen rady ČT.
Až když se prý Dvořák dozvěděl, že i dříve zvolení radní vnímají tuto jeho obstrukci jako útok na celou Radu ČT a že hrozí, že kvůli tomu rozhodne o odebrání celého bonusu za loňský rok, „svolil“, že jeho podřízení smějí manažerskou smlouvu radním ukázat. „Samozřejmě jsem si ji pečlivě nastudoval. Kromě nevhodně definovaných podmínek pro přidělení bonusu mě zarazil až neuvěřitelný paragraf,“ píše Matocha.
Konkrétně zmiňuje, bod X/5 smlouvy, který totiž říká, že pokud Rada ČT do 30. června následujícího roku nerozhodne o neudělení či snížení bonusu generálního ředitele a nezdůvodní to, má se za to, že rozhodla o udělení bonusu v maximální výši. „Čili pokud by Rada ČT kvůli obstrukcím generálního ředitele rozhodla, že na posledním jednání nebude jeho bonus projednávat, pak by to neznamenalo, že bonus bude nula či že se rozhodnutí o jeho výši odkládá, ale že má bonus ve výši 100 procent, tedy deseti měsíčních platů, tj. 2,4 milionu korun,“ pozastavuje se Matocha nad obsahem smluvních podmínek.
Druhou zvláštností je i to, že nová kolektivní smlouva platná od letošního roku totiž stanoví, že zaměstnanci mají nárok na odměny, pouze pokud Rada ČT schválí bonus generálnímu řediteli. „Petru Dvořákovi se tak podařilo získat zaměstnance jako rukojmí. Jak je možné, že odboráři něco takového podepíší?“ popisuje Matocha, jak si chtěl Dvořák svůj bonus „pojistit“.
Českou televizi čekají v příštích letech výrazné rozpočtové škrty na základě plánu schváleného „starou radou“, a za této situace by měl její generální ředitel, podle Matochy, jít v šetření příkladem. „Nebo jste stále přesvědčeni, že čím vyšší bonus pro generálního ředitele, tím více demokracie a nezávislosti České televize?“ ptá se radní.
Dalším citlivým bodem na jednání byla výroční zpráva o hospodaření za rok 2019. Česká televize řadu let pod vedením Petra Dvořáka sice formálně vykazovala vyrovnaný hospodářský výsledek, ale fakticky prý hospodařila deficitně, přičemž deficit v řádu stovek milionů korun ročně financovala z několikamiliardového polštáře z doby generálního ředitele Janečka.
„Příjmy ČT z koncesionářských poplatků za rok 2019 byly výrazně nižší, než kolik čerpala z Fondu televizních poplatků, kam nejen plynou každý měsíc platby koncesionářů, ale kde jsou i rezervy z minulosti,“ upřesňuje Matocha. Jak je možné tomu říkat vyrovnané hospodaření? Důvodem je podle jeho slov ČT používaný fondový způsob účetnictví, který toto kouzlo umožňuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab