Nezadržitelný vzestup německé AfD. Čekají Německo změny? Padl odhad

20.07.2023 21:57 | Monitoring

Tahoun české ekonomiky klopýtá, německé hospodářství se propadlo do recese a jeho vyhlídky jsou nejisté. Krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), kterou její političtí konkurenti označují za ohrožení pro demokracii, se v průzkumech vyšvihla na post druhé nejsilnější formace. Nazrává za česko-německou hranicí doba zásadních změn? Proměny německé politiky v pořadu Interview ČT24 komentoval zpravodaj ČT v Německu Pavel Polák. Podle něj bezesporu přijde nostalgie po Angele Merkelové.

Nezadržitelný vzestup německé AfD. Čekají Německo změny? Padl odhad
Foto: Repro Youtube
Popisek: Německý kancléř Olaf Scholz (SPD)

I když je pravicová strana Alternativa pro Německo na vzestupu, nelze jí podle názoru Poláka považovat za hrozbu pro německou demokracii. „Myslím, že pro německou demokracii hrozbou není. Samozřejmě, že z těch průzkumů mají tradiční německé strany – sociální demokraté, konzervativci, Zelení a koneckonců i levicová strana Die Linke i liberálové – velké obavy. Hledají odpověď na otázku, čím to je, že je ta podpora tak veliká,“ komentuje nejnovější průzkumy, v nichž se AfD stabilně drží na 20 procentech a je druhou nejsilnější německou stranou před německou sociální demokracií.

„Myslím, že ta veliká podpora Alternativě pro Německo souvisí zejména s prací současné koaliční vlády, kterou vede kancléř Olaf Scholz za sociální demokraty, kde jsou Zelení a liberálové z FDP – a je to koalice, která je velmi protichůdná a velmi složitě se domlouvá na zákonech. To, co lidé vidí, je rozhádaná vláda, a to je něco, co se německé veřejnosti nelíbí, to posiluje anti-establishmentové nálady, takovou tu nespokojenost mezi Němci. Proto podpora AfD roste, aniž by udělala cokoli konkrétního,“ říká Polák v pořadu Interview ČT24.

„Německá vláda samozřejmě dělá chyby a bylo by s podivem, kdyby v krizovém období jako je teď, kdy je válka na Ukrajině a energetická krize, chyby nedělala. Je to velmi vypjaté období. Podobně to bylo za covidové pandemie, kdy vláda kancléřky Merkelové bezesporu dělala také chyby a během toho období podpora AfD také rostla, protože ta nespokojenost občanů byla velká,“ připomíná zpravodaj ČT.

Mezi kontroverzními kroky německé vlády zmínil tzv. zákon o vytápění, který vzbuzuje obrovské emoce a přispěl k rozletu Alternativy pro Německo. „Německo se připravuje na přechod od fosilních paliv na obnovitelné zdroje a když se podíváme, co vše to bude obnášet a kolik budou muset německé domácnosti na to vynaložit peněz, tak už v tom se objevují problémy, protože německé domácnosti říkají, že je to moc drahé a moc brzy,“ dodává Polák s tím, že zrealizovat to nebude jednoduché. „Je vidět, že v Německu je velký nedostatek pracovních sil a když se mluví o tepelných čerpadlech a deseti tisících domů, které se musí v horizontu jedné dekády přenastavit na jiný zdroj, tak i kdyby ty peníze tam byly, nebudou lidé, kteří to udělají,“ upozorňuje, že chybí řemeslníci a je jisté zpoždění.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

mzdy

V čem vám dám za pravdu je, že jsou u nás nízké mzdy, ale není to i chybou vás, protože i vy jste dlouho byli u vlády a mohli jste s tím něco udělat? Moc nechápu, co nyní změníte, když budete sedět v Bruselu, tedy krom toho, že vy si finančně určitě polepšíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mloci, dezoláti. A ti nejhorší? Chcimírové.“ Češi si platí z daní konferenci, kde jim nadávají

22:15 „Mloci, dezoláti. A ti nejhorší? Chcimírové.“ Češi si platí z daní konferenci, kde jim nadávají

Vláda potichu vyhazuje stovky milionů třeba na knižní festival, na kterém prezentuje Českou republik…