Nová romská strana chce kandidovat už na podzim

20.01.2012 19:13

Hájit nejen zájmy Romů, ale všech sociálně slabých občanů chce Strana rovných příležitostí, jejíž delegáti se sešli dnes v Praze na ustavujícím sjezdu. Předsedou zvolili člena rady vlády pro národnostní menšiny Štefana Tišera. Místopředsedy mu budou šéf Výboru pro odškodnění romského holocaustu v ČR Čeněk Růžička a učitelka Antonie Burianská.

Nová romská strana chce kandidovat už na podzim
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Romové ve Varnsdorfu

Strana podle Tišera vznikla proto, že dosud v České republice "nikdo zájmy sociálně slabých vrstev nehájil". Nyní začnou zakládající členové strany jezdit po republice a stranu budovat, uvedl.

Podle Růžičky by chtěla Strana rovných příležitostí kandidovat už v letošních podzimních volbách do krajských zastupitelstev. Soudí, že by se mohla prosadit zejména ve městech kde žije více Romů. Senátní volby zřejmě ještě vynechá, protože pro ně nemá vhodné kandidáty.

Ministerstvo vnitra registrovalo Stranu rovných příležitostí loni 19. prosince. Původně se měla jmenovat Adaj, což v romštině znamená "tady jsme". Nakonec se ale zakladatelé rozhodli pro název neutrálnější.

Bez vlastní strany se neobejdou

O nové politické straně Romové uvažují už od loňského léta. Se svým záměrem poprvé seznámili veřejnost v Letech u Písku při vzpomínce u památníku v místech, kde stál za německé okupace romský sběrný tábor. Rozhodnutí stranu založit v nich dozrálo, po nepokojích na Šluknovsku. Uvědomili si prý, že se bez vlastní politické strany neobejdou.

Romové už zastoupení v parlamentu měli. Počátkem 90. let měla Romská občanská iniciativa (ROI) sedm poslanců. "To byla ale jiná situace," poznamenal Růžička. A dodal, že ROI tehdy podpořil prezident Václav Havel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…