Novinář: Proč separatisté přestali bojovat, když měli dobytí Mariupolu na dosah?

08.09.2014 18:24

O tom, jak se Mariupol připravuje na útok proruských rebelů, jak se mu podařilo z tohoto strategického přístavního města odjet i co jej překvapilo na uzavření nynějšího příměří mluvil v pondělním vydání pořadu Dvacet minut Radiožurnálu redaktor časopisu Respekt Tomáš Brolík, který se nedávno z východní Ukrajiny vrátil.

Novinář: Proč separatisté přestali bojovat, když měli dobytí Mariupolu na dosah?
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny

V posledních dnech pobýval také v půlmilionovém městě Mariupol. Zažil dělostřelecké ostřelování okrajových částí města od proruských rebelů, které prý vypadalo jako příprava na pozemní útok.

Úkryt před bombardováním? Kočárkárna

Obyvatelé města na něco takového dosud nebyli zvyklí, přestože město už jednou bylo určitou dobu pod kontrolou vzbouřenců. Tehdy se zde prý bojovalo jen ručními zbraněmi, současné ostřelování z děl je novinkou. Ve městě jsou proto na ulicích nově červenými šipkami označovány trasy k nejbližšímu úkrytu. Vzhledem k tomu, že Mariupol je převážně panelákové město, úkryty jsou většinou jen kočárkárny. Brolík přiznal, že v případě přímého zásahu by lidé skrytí v takovém domě pochopitelně neměli šanci přežít.

Poměr sympatizantů Kyjeva a separatistů je zřejmě vyrovnaný

Když měl odpovědět na otázku, jaké je rozložení sympatií obyvatel města k rebelům, nebo ke kyjevské vládě, uvedl, že v době, kdy město ovládali separatisté, shromažďovaly se před radnicí stovky, možná tisícovka sympatizantů s proruskými silami. Nyní buduje zhruba tisícovka dobrovolníků obranu východních částí města před útokem proruských rebelů.

Podle Brolíka je Mariupol strategické město. Pokud by jej separatisté získali, znamenalo by to prý zásadní zlom ve válce. Město je důležité už samo o sobě – jde o přístav, navíc s ocelárnami. Další jeho význam spočívá v tom, že Mariupol a Doněck spojuje 80 až 100 kilometrů dlouhá dálnice. „Kdo má Mariupol, má volný přístup do Doněcku,“ podotkl.

Příměří je velmi křehké, může zkrachovat už dnes večer

Novinář také připustil, že současné příměří je křehké. Zda se udrží, záleží prý na tom, jaké budou požadavky proruských rebelů. Ukrajinská vláda prý určitě nepřijme jejich požadavek na odtržení. „Může se to vyhrotit už dnes v osm večer,“ uvedl v narážce na to, že právě v tu dobu má probíhat další jednání o podmínkách příměří.

Na otázku, zda nějak pomáhají protiruské sankce uvedl, že dopad na ruské hospodářství samozřejmě mají. Jestli ale mají vliv na chování Ruska, to podle Brolíka neví nikdo.

Přesto určitou souvislost mezi chováním Ruska a sankcemi naznačil, když uvedl, že příměří přišlo v době, kdy proruští rebelové měli velkou převahu. „Kdyby příměří přišlo o tři dny později, byl by dobyt separatisty Mariupol, měli by pod kontrolou doněcké letiště,“ uvedl s tím, že jej v tomto případě velmi překvapilo, že rebelové nepokračovali v bojích, protože by dostali co chtěli a při vyjednávání podmínek příměří by měli mnohem výhodnější pozici.

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…