Novinář Respektu: Proč se (ne)bát svobody policie

13.08.2012 9:44

Miroslav Kalousek se bojí, že žijeme v policejním státě. Petr Nečas je zase přesvědčen, že o složení vlády nemohou rozhodovat policejní podplukovníci. Tyto výroky řadí ve svém komentáři novinář časopisu Respekt mezi emotivní a nepřiměřené reakce některých politiků na policejní obvinění. Máme se i my bát svobody policie a státních zástupců?

Novinář Respektu: Proč se (ne)bát svobody policie
Foto: tan
Popisek: Policejní prezident Petr Lessy

Je pravdou, že policie a státní zástupci získali v posledním roce velkou moc. "Je tedy namístě se ptát, nakolik je jejich nezávislost zneužitelná, zda policistům a žalobcům jejich volnost nedláždí cestu k vytvoření jakési alternativní moci," píše novinář.

Základní obava z volnosti policie a státních zástupců netkví podle něj ani tak v samotné svobodě, ale spíše v tom, kdo tuto svobodu reprezentuje. Povinností obou těchto institucí je chránit zákonnost a občany, aby lidé uvěřili, že obě instituce pracují v jejich zájmu.

Sám je přesvědčen, že se případného zneužití moci ze strany policie nebo státních zástupců nemusíme obávat. Nedá se sice vyloučit, že se nějaký policista či žalobce, který svou moc zneužije, najde. Nemůžeme ani tvrdit, že v poctivé horlivosti odhalovat velké ryby nespadne do policejní sítě nevinný politik. Nicméně Česká republika je podle něj přes všechny chyby demokratickou zemí a existuje dost pojistek, aby se případná nevinná oběť ubránila. Svoboda pro žalobce a policisty prý navíc posiluje i svobodu jednotlivce.

Policie musí dokázat, že hájí veřejné zájmy

Politici se však nezávislosti policie a žalobců bojí. "Teď je tedy na žalobcích a policistech, aby dali veřejnosti i politikům najevo, že jim nejde o ješitné dokazování vlastní moci, ale o hájení práva a veřejného zájmu," stojí dále v komentáři Respektu. V čele institucí by se měli objevit důvěryhodní lidé, o kterých se ví, že odolají politickému tlaku a korupci.

Vedle toho se policisté a státní zástupci nesmějí bát přiznat chybu. "Když zastaví stíhání v nějakém závažném případě, měli by vysvětlit veřejnosti, proč se tak stalo, a neschovávat se za dosud zhusta používanou frázi, že připravené řízení je neveřejné a nelze o něm informovat," vysvětluje novinář.

V neposlední řadě se nesmí připustit, aby zákony, které upravují postavení policistů a státních zástupců v celém systému, přinášely korupční bonusy.

"Pokud policisté a žalobci svoji novou roli zvládnou, bude jen dobře, když o konci kariéry některých politiků budou rozhodovat policejní plukovníci a podplukovníci," uzavírá svůj komentář novinář Respektu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

8:59 „Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

TÝDEN V MÉDIÍCH O slovenském premiérovi řekl český prezident, že jeho vítězství ve volbách je zklamá…