Obvodní soud pro Prahu 5 se sestěhuje do budovy v Hybernské ulici

04.08.2018 11:27

Obvodní soud pro Prahu 5, který sídlí na třech různých místech v hlavním městě, se sestěhuje do objektu v Hybernské ulici. Budovu v centru metropole doposud využíval správní úsek pražského městského soudu a také ředitelství Probační a mediační služby. Předsedkyně obvodního soudu Andrea Lomozová ČTK řekla, že rozdělení agend do tří budov vedlo mimo jiné k tomu, že soudci nemají k dispozici jednací síně tak často, jak by potřebovali.

Obvodní soud pro Prahu 5 se sestěhuje do budovy v Hybernské ulici
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Obvodní soud původně sídlil v justičním areálu středočeského krajského soudu, který je na náměstí Kinských v Praze 5. Před třemi lety však musel větší část prostor vyklidit, protože tehdy se zase s nedostatkem místa potýkal krajský soud. Obvodní soudci se tak ocitli na třech různých adresách: civilní zůstali v areálu, trestní se přesunuli do Legerovy ulice v Praze 2 a exekuční agenda se stěhovala do ulice V. P. Čkalova v Praze 6. Tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) už v té době připouštěl, že řešení není ideální, bylo prý ale nejlepší z možných variant.

Nyní by se obvodní soud konečně měl dočkat vlastních prostor. „Do budovy v Hybernské by měl být přestěhován postupně celý soud. Městský soud v Praze přestěhuje správní úsek do budovy ve Slezské,“ uvedla Lomozová.

Na Vinohrady do Slezské ulice, kde dosud působil pouze obchodní úsek městského soudu, se soudci správního úseku přesunou k 1. září. Ředitelství Probační a mediační služby už nově působí na Senovážném náměstí.

Budova v Hybernské si podle Lomozové před sestěhováním vyžádá stavební úpravy. Už od začátku léta v ní však pracuje exekuční úsek obvodního soudu, který již musel opustit dům v ulici V. K. Čkalova. „Exekuční úsek se musel z budovy v Dejvicích přestěhovat do konce června 2018 z toho důvodu, že soudu skončilo užívací právo k části nemovitosti. Česká republika neobnovila nájemní smlouvu, budova je předána majiteli,“ řekla předsedkyně.

Lomozová také popsala, jaké komplikace soudcům dosavadní rozmístění přinášelo. „Ačkoliv v celkovém součtu máme dostatek kanceláří i jednacích síní, tak rozdělením do tří budov se potýkáme s fatálním nedostatkem místa pro určité úseky soudu,“ upozornila. „V Legerově ulici se musíme tísnit, soudci nemohou soudit v rozsahu, v jakém by potřebovali. Složitě si mezi s sebou vyměňují volné termíny, aby alespoň využili volné síně v době dovolených kolegů,“ dodala.

Došlo tak prý i k situaci, kdy trestní soudce musel v jednací síni přerušit hlavní líčení, aby tam jeho kolega mohl rychle rozhodnout o vzetí jiného obviněného do vazby.

V původním sídle na náměstí Kinských se přitom soudu paradoxně uvolňovaly jednací síně i kanceláře, protože klesá počet občanskoprávních žalob. Problémy to však vyřešit nepomohlo. „Přestěhovat jen část úseku není možné, protože v rámci úseku musí všichni úzce spolupracovat, je třeba nahlížet i do spisů kolegů a podobně,“ řekla předsedkyně. Poukázala i na to, že mezi budovami se i tak neustále převážejí spisy a zprávy vytištěné z datových schránek. „Situace je hlavně organizačně náročná,“ uzavřela.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…