Odměny na ministerstvech: Přes milion si odnesl Mládkův náměstek

4. 3. 2016 18:47

V pátek dopoledne byla zveřejněna letošní inventura ministerských platů, na kterou se z blízka podívaly Lidové noviny. Existují totiž velké rozdíly v tom, jak jednotlivé resorty nakládají se svými financemi, a to i s odstupem času.

Odměny na ministerstvech: Přes milion si odnesl Mládkův náměstek
Foto: MMR, mg
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Bývalá ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová se se svojí někdejší inventurou platů a odměn moc neblýskla. Na žádost Lidových novin totiž zaslala pouze anonymní seznam úředníků a peněz, které dostali, bez jakéhokoliv odůvodnění.

Z toho si však současná ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová vzala ponaučení a zveřejnila jmenný seznam s pečlivě odůvodněnými odměnami pro každého jednotlivého člena jejího úřadu. Ze seznamu pak vyplývá, že největší odměny si zasloužila státní tajemnice Zdeňka Pikešová.

„Za implementaci zákona o státní službě, realizaci a ukončení skládání služebních slibů, za zajištění služebního orgánu v úřadu Centrum pro regionální rozvoj České republiky v době, kdy je místo vedoucího dlouhodobě neobsazeno,“ stojí napsáno v důvodech, které vedly Šlechtovou k udělení nejvyšších odměn právě Pikešové. Ta získala více než 200 tisíc korun a jako jediná tuto hranici překročila.

Vysokých odměn se v jejím resortu dočkaly i náměstkyně Olga Letáčková a Klára Dostálová, která se mimo jiné ucházela o místo ministryně, jež získala právě Šlechtová. Obě dámy si pak na odměnách odnesly 175 tisíc korun.

Doposud největší vyplacenou odměnu měl loni na svědomí ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který vyplatil svému náměstkoví 1,3 milionu korun, a to za úspěšné vyčerpání evropských dotací. Ze stejného důvodu udělovala vysoké odměny i ministryně školství Kateřina Valachová, nejvyšší odměnu v hodnotě 230 600 korun si však odnesla Jana Šmíd Winterova, ředitelka odboru strategie a řízení Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Důvod k vyplácení takových odměn je jednoduchý. „Odměny byly zaměstnancům vyplaceny v souladu s ustanovením paragrafu 144 zákona o státní službě a paragrafů 134 a 134a zákoníku práce,“ sdělil pro Lidové noviny Miroslav Prokop, ředitel personálního odboru. Jde totiž o odměny za „významné pracovní úkoly“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Elitní právník a jeho nářez: Topolánek je prý chlap z gulema. Měl by ho někdo do nich nakopat! Drahoš je nejméně vhodný na prezidenta. Divím se, že Horáček dokáže vylézt na světlo boží

18:51 Elitní právník a jeho nářez: Topolánek je prý chlap z gulema. Měl by ho někdo do nich nakopat! Drahoš je nejméně vhodný na prezidenta. Divím se, že Horáček dokáže vylézt na světlo boží

Vědci jsou hluboce vzdělaní lidé ve svých oborech, ale jinak politická embrya. Z tohoto úhlu pohledu…