Odstraňování ekologických škod už nás stálo 139 miliard. A ještě není konec

03.03.2019 8:10

Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod činila ke konci loňského roku 139 miliard korun. V meziročním srovnání garance klesly o 2,3 miliardy korun. Vyčerpáno bylo 39 miliard korun, uvedla ČTK.

Odstraňování ekologických škod už nás stálo 139 miliard. A ještě není konec
Foto: pixabay.com
Popisek: housenka, ilustrační foto

Vyplývá to z pravidelného materiálu Ministerstva financí, který dostane v pondělí vláda pro informaci. Od roku 1991 do konce loňského roku ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za více než 175,7 miliardy korun.

Stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže. Peníze využívá z privatizačních financí.

Z materiálu vyplývá, že ke konci loňského roku bylo na účtech privatizace 33 miliard korun. Na účtech jsou peníze převedené v roce 2006 ze zrušeného Fondu národního majetku na Ministerstvo financí. Zároveň na účty plynou peníze z privatizace a dividendy hlavně od společnosti ČEZ. Od letoška platí novela zákona, podle které již využití peněz nebude omezeno konkrétním účelem. Zároveň novela umožňuje v případě nedostatku peněz přesunout na účty peníze ze státního rozpočtu.

Ve srovnání s koncem roku 2017 se podle materiálu opět snížil počet subjektů, se kterými má MF uzavřenou smlouvu. Aktuálně tak má MF smlouvu se 141 firmami. Seznam společností s platnou ekologickou smlouvou zveřejňuje MF na internetu.

V březnu 2017 MF informovalo, že všechny zakázky na odstranění starých ekologických škod chce Ministerstvo financí zadat do deseti až dvanácti let. Zakázky zadá ve veřejných soutěžích a očekává, že celková cena bude zhruba 30 miliard korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…