Ombudsmanka Šabatová navrhuje vládě pět legislativních změn

22.04.2015 12:32

Ombudsmanka Anna Šabatová navrhuje vládě pět zásadních změn, z nichž považuje za nejdůležitější přijetí opatrovnického zákona a stanovení podmínek sociální detence, což se týká lidí s omezenou svéprávností. Dále chce, aby byl jasně stanoven vypočet obvyklého nájemného. Šabatová to dnes řekla novinářům. Posláním veřejné ochránkyně práv je chránit občany před byrokratickým přístupem státu. Ročně od nich dostává asi 8000 podnětů, většinou ze sociální oblasti.

Ombudsmanka Šabatová navrhuje vládě pět legislativních změn
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí

Podle Šabatové by měli mít cizinci nárok na zdravotní pojištění. V antidiskriminačním zákoně je podle ní novelou nutné doplnit ustanovení o odvozené diskriminaci. Ta se týká například matek pečujících o postižené děti, které sice ze zákona mají nárok na úpravu pracovní doby, ale zaměstnavatel jim nevychází vstříc. Ustanovení by mělo napomoci k větší ochraně těchto lidí.

Šabatová upozornila na to, že schází mapa tzv. obvyklého nájemného v republice

Ombudsmanka upozornila, že již její předchůdce Pavel Varvařovský navrhoval vládě v roce 2011 zákonem jasně stanovit podmínky tzv. sociální detence. Mělo by to napomoci k větší ochraně lidí s omezenou svéprávností, kteří bydlí v různých pobytových zařízeních. Klienti v nich často mají omezený kontakt s okolním světem a podle Šabatové jde nyní o to, aby bylo jasněji určeno, za jakých podmínek jim jej lze zakázat.

Scházející opatrovnický zákon podle ní vnáší zmatky do vztahů mezi opatrovníky a lidmi, kteří o ně pečují. Někteří opatrovníci jsou nečinní k potřebám lidí, jejichž zájmy mají chránit, jiní jsou zase příliš aktivní a dělají za ně zbytečná rozhodnutí.

Šabatová upozornila na to, že schází mapa tzv. obvyklého nájemného v republice. V každém regionu se liší, přičemž podle obvyklého nájemného jsou určovány doplatky na bydlení jako jedna ze sociálních dávek. Podle některých občanů jsou doplatky stanovovány špatně, někteří si stěžují, že je nedostávají vůbec.

Loni se na ministerstva obrátila s pěti legislativními doporučeními

"Cizinci a jejich děti, kteří pobývají v ČR, by měli mít nárok na to být zapojeni do našeho systému veřejného zdravotního pojištění a považuji za chybu, že tomu tak zatím není," doplnila Šabatová. Celkově je ale se spoluprací s vládou spokojena.

Loni se na ministerstva obrátila s pěti legislativními doporučeními, v minulých letech přitom dostávala ministerstva od ombudsmana až deset těchto doporučení ročně. Jejich počet se snížil, protože podle Šabatové vedení ministerstev nyní berou na její doporučení větší zřetel již při tvorbě zákonů a vyhlášek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

11:12 Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

Kdo se chtěl v pondělí dostat k penězům na svém účtu u Komerční banky, ten ji s největší pravděpodob…