Ondráček by měl svůj postoj k vládě kolegům vysvětlit v pátek

12.07.2018 13:30

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček podle názoru stranických kolegů nepodpořil při nočním hlasování menšinovou vládu ČSSD a ANO ve Sněmovně záměrně, nikomu to ale předem přímo neřekl. Očekávají, že jim postup ozřejmí na pátečním zasedání širšího vedení KSČM, jehož je členem. Ondráčkovo vyjádření ČTK nezískala. S poslancem po hlasování nestihli mluvit ani komunističtí poslanci, které ČTK oslovila. Ondráček patří k poslancům KSČM, kteří mají ke spolupráci s hnutím ANO premiéra Andreje Babiše velké výhrady, k tomu, že vládu nepodpoří se podle kolegů zřejmě rozhodl definitivně až během úterý.

Ondráček by měl svůj postoj k vládě kolegům vysvětlit v pátek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Při svém rezignačním projevu označil Zdeněk Ondráček poslance pravého spektra poslanecké sněmovny za demokratickou žumpu

„Má určitě nějaké osobní důvody, protože to nebylo, že by někde upadl, zapomněl se nebo podobně. Bylo to záměrné, ale pochopitelně nám neříkal podrobnější důvody. Dokonce to ani předem jednoznačně neavizoval, byť patřil mezi ty, kteří byli k tomu kroku kritičtí. Zkrátka se rozhodl v ten den a nedostavil se na hlasování,“ řekl poslanec Jiří Dolejš. Poznamenal, že ústřední výbor KSČM jasně poslancům doporučil hlasovat pro. „I když pochopitelně ho nemůžeme omezovat v jeho hlasovacích právech, tohle je zásadní věc. Bylo by dobré minimálně od něj slyšet, že nadále tu basu držet bude, byť se zachoval, jak se zachoval,“ konstatoval.

„Měl dlouhodobě výhrady vůči Andreji Babišovi,“ řekl poslanec Leo Luzar. Ondráčkův postoj dal do souvislosti s přístupem ANO k tomu, že Ondráček měl na jaře stanout přes odpor opozice v čele komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Nesouhlasem s podporou vlády ANO a ČSSD se podle Luzara Ondráček netajil. „Ráno jsem s ním byl. Byl normálně v práci. Osobně jsem si myslel, že nakonec tam bude, ale ten jeho názor asi převládl,“ uvedl.

„Říkal dopředu, že si to hodně rozmýšlí, ale když jsem s ním mluvila v úterý, tak jsem chápala, že tam bude,“ řekla europoslankyně a první místopředsedkyně KSČM Kateřina Konečná.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik nechce případ komentovat. „Důležitý je výsledek a ten dopadl,“ uvedl. Dodal, že nemá zatím signály, že by se tím v klubu kdokoli chtěl zabývat.

Předseda KSČM Vojtěch Filip v úterý v komentáři k rozhodnutí sociálního demokrata Milana Chovance nehlasovat pro vládu uvedl, že kdyby se to stalo mezi komunisty, požádal by dotyčného, aby rezignoval na stranické funkce.

Babišův kabinet získal ve dvousetčlenné dolní komoře 105 hlasů od zákonodárců ANO, ČSSD a KSČM. Proti bylo 91 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Čtyři poslanci se hlasování nezúčastnili. K vyslovení důvěry stačila nadpoloviční většina přítomných poslanců. Z vládních zákonodárců odmítl vyslovit Babišovu kabinetu důvěru pouze bývalý úřadující předseda sociální demokracie Chovanec, který se jednání nezúčastnil. Kvůli pobytu v zahraničí chyběl i poslanec ANO Jiří Mašek. Z opozičního tábora nebyl přítomen jen Petr Pávek (STAN).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…