Peake: Milostí Anně Benešové si Klaus trochu naběhl

20.02.2012 19:33

Přes veškerou kritiku padající na hlavu současné vlády si podle názoru nevládních protikorupčních organizací zase tak špatně nevede. Místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake nadšení nevládních organizací sdílí. V Impulsech Václava Moravce nastínila mimo jiné práci své strany na rozvoji protikorupční politiky.

Peake: Milostí Anně Benešové si Klaus trochu naběhl
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Vicepremiérka vlády Karolína Peake

Věci veřejné podporují návrh poslance za TOP 09 Stanislava Polčáka na rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, které by nově měly kontrolovat i státní firmy, tedy společnosti, v nichž má stát, kraj nebo obec většinový podíl.

„Považuji za neuvěřitelné, že se státní majetek může vyvádět do soukromých společností, tedy do společností, které se pouze tváří jako akciové společnosti nebo eseróčka, ale hospodaří s veřejným majetkem, a na které Národní kontrolní úřad nedosáhne,“ uvedla v pondělních Impulsech Karolína Peake.

Tento stav je podle Peake ve světě velmi ojedinělý s tím, že ve všech okolních státech je normální tyto společnosti kontrolovat nejvyšší auditní autoritou.

Milost je výsostné právo prezidenta

Prezident Václav Klaus, který udělil milost zakladatelce Metropolitní univerzity Anně Benešové, podle Karolína Peake regulérně využil svého výsostného práva, které je garantováno ústavou.

„Zdá se mi, že tato milost byla trochu zbytečná a že pan prezident si tím trochu naběhl,“ svěřila svůj osobní názor Peake s tím, že by ale nemělo docházet k unáhleným změnám ústavy na základě jedné kauzy.

„Reformy ústavy na základě jednoho pochybení či jedné kauzy bychom si měli zapovědět,“ je přesvědčena Peake.

„Toto není krok, který by schvaloval premiér nebo vláda, je to čistě věc Václava Klause,“ dodala s tím, že v rámci projednávání přímé volby prezidenta proběhlo mnoho diskusí o tom, zda tento institut nastávajícímu prezidentovi ponechat.

„Rozhodli jsme se, že ano,“ dodala Peake s tím, že není vyloučeno, že se tato otázka někdy znovu vytáhne na stůl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…