Petr Pithart vyzval k tomu, abychom vyčítali Edvardu Benešovi jeho postup během tzv. „Vítězného února“

22.02.2018 8:51

Bývalý premiér a předseda Senátu Petr Pithart se domnívá, že prezidenta Edvarda Beneše bychom neměli tak šetřit. „Nemlčme o jeho roli v roce 1948 i 1938,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Petr Pithart vyzval k tomu, abychom vyčítali Edvardu Benešovi jeho postup během tzv. „Vítězného února“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Pithart

Pithart v rozhovoru mimo jiné uvedl, že s prezidentem Benešem a jeho rolí bychom se měli jednou provždy vyrovnat. Podle jeho názoru prezidenta Beneše česká společnost stále velmi šetří. „On je tou osobou, o které se raději nemluví, protože diskuse o něm stále rozděluje společnost,“ zmínil Pithart.

Anketa

Vadí vám, že v období 70. výročí tzv. ,,Vítězného února" se Babiš domlouvá na vládní spolupráci s KSČM?

14%
86%
hlasovalo: 13938 lidí

Pithart pak dodal, že rozhodně však není sám, kdo si myslí, že Beneš v rozhodujících chvílích neobstál. „Některá jeho poválečná rozhodnutí mu nemohu odpustit ani při vší úctě ke všemu, co pro Československo při jeho vzniku vykonal a pod jak obrovským tlakem musel v únoru 1948 jednat. A to i s přihlédnutím k tomu, jak moc nemocný už tehdy byl,“ podotkl. 

Podle jeho slov s Benešem není spojen jen osudový Únor 1948, ale i souhlas s mnichovskou smlouvou v roce 1938. Tudíž i odstoupení pohraničí a samozřejmě poválečný odsun Němců,“ poznamenal Pithart, jenž se dlouhodobě zabývá i tím, jak to vlastně v Únoru 1948 bylo s demisí demokratických ministrů. 

Původní text ZDE

„O tom, že k demisi dvanácti ministrů se dodatečně připojili i dva sociální demokraté Václav Majer s Františkem Tymešem, se už Beneš nemusel dozvědět. Anebo dal Beneš Gottwaldovi slib, že jeho vládu v souladu s Ústavou nepoloží a nechá ji jen doplnit, až pak nechtěl cuknout,“ míní Pithart a spekuluje i o tom, že prezidenta Beneše mohla Moskva i bezohledně vydírat. 

Závěrem pak Pithart pohovořil i o tom, že vážně nemocný Beneš byl v každém případě velmi oslabený. Beneše také prý demokratičtí politici šetřili. „Jenomže už kvůli nám samým je nutné s tímto šetřením konečně přestat,“ uzavřel Pithart. A dokonce neváhal vyjádřit souhlas s historikem Pavlem Kosatíkem, jenž uvedl, že historie naší země by vypadala jinak, pokud by se Edvard Beneš nenarodil.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

8:59 „Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

TÝDEN V MÉDIÍCH O slovenském premiérovi řekl český prezident, že jeho vítězství ve volbách je zklamá…