Petříček: Dohoda mezi EU a Británií znamená konec nejistoty

25.12.2020 6:30

Čtvrteční dohoda mezi EU a Velkou Británií o podobě budoucích vztahů po konci přechodného období po brexitu znamená podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD) konec nejistoty. Ministr věří, že se jedná o dobrou zprávu; podle něj je ale potřeba nyní pročíst 2000 stran textu. Uvedl to na twitteru. Dohodu uvítala i česká eurokomisařka Věra Jourová.

Petříček: Dohoda mezi EU a Británií znamená konec nejistoty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Uzavření dohody, kterou ještě musí schválit Evropský parlament i britský parlament, včera oznámili britský premiér Boris Johnson a předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

„'Štědrovečerní dohoda‘ mezi EU a Británií znamená konec nejistoty. Čeká nás dva tisíce stran čtení a analýz, věřím ale, že to je dobrá zpráva,“ uvedl Petříček. Podle něj od 1. ledna nastanou velké změny, ale jsou pro ně jasně daná pravidla. Ministra mrzí, že skončí program Erasmus pro studium na vysokých školách v Británii.

Díky dohodě budou mít podle eurokomisařky Jourové občané i firmy potřebnou jistotu a stabilitu. „Britové rozhodli o odchodu z EU, což je pro nás všechny svým způsobem prohrou. Dohoda ale znamená snížení negativních dopadů a otevření budoucí spolupráce mezi Velkou Británií a EU,“ napsala na twitteru.

Za důležitou pro firmy i občany označil dohodu na twitteru také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Občanům podle něj zaručuje většinu práv a možností žít, pracovat a studovat ve Velké Británii jako před brexitem.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • europoslanec

Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy se jedná o jeden z nejrozsáhlejších právních textů v evropské historii, který reguluje všechny možné oblasti včetně rybolovu. Na twitteru napsal, že je jen velmi málo času na důkladné prozkoumání textu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…