Podvodníci prý mohou být v klidu. Prokazování majetku bude mírnější, než se původně myslelo

15.05.2015 7:28

Dle Lidových novin daňoví podvodníci, kteří nezatajují své příjmy ve velkém, mohou být v klidu, protože zákon o prokazování původu majetku nakonec bude platit jen pro ty, kterým nesedí přiznané příjmy o deset milionů a výše. Zákon měl původně platit i pro ty, kterým nesouhlasila tato čísla již od pěti milionů korun.

Podvodníci prý mohou být v klidu. Prokazování majetku bude mírnější, než se původně myslelo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasování o rozpočtu na rok 2015

„Není podstatné, zda ta hranice je nastavena na třech, pěti, nebo deseti milionech. Jde o princip. Aktuálně hranice umožňuje finančním úřadům soustředit se na opravdu významné případy,“ řekl ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier.

Ministerstvo financí hájilo zvýšení hranice na 10 milionů s tím, že nebudou zatěžováni úředníci, kteří by se jinak věnovali vyhledávání jedinců, kteří zatajili menší částky. „Hranice byla změněna na základě připomínek například Komory daňových poradců. Pokud by byla nastavena příliš nízko, mohlo by to v konečném důsledku vést k nežádoucímu zatížení odborných kapacit, které by se měly soustředit na případy největších daňových úniků,“ řekl mluvčí Ministerstva financí Radek Ležatka.

Schvalování tohoto zákona nebude jednoduché, protože podnikatelé reprezentovaní Svazem průmyslu a dopravy spolu s vládní radou pro inovace mají výtky. Vadí jim hlavně to, že úřady budou moci k „majetkovému striptýzu“, neboli dokázání příjmu, vyzvat také firmy.

„Trváme na tom, že kdyby došlo k vyloučení poplatníků daně z příjmů právnických osob z působnosti zákona, lze očekávat, že by docházelo k účelovému zakládání právnických osob a k ‚odklánění‘ majetku od nich,“ vysvětlila potřebu zahrnout do zákona firmy náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ste

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…