Politické strany roztočily ve výzkumech preferencí miliony

27.05.2010 18:26

Nasadí vám brouka do hlavy! Výkumy veřejného mínění se poprvé v polistopadové politice staly – vedle stran – dalším významným hráčem na předvolební šachovnici, uvádí týdeník Reflex.

Politické strany roztočily ve výzkumech preferencí miliony

Mnohé voliče může odradit od volby některé z politických stran, když zjistí, že podle průzkumů balancují na hraně volitelnosti. A tak se nabízí otázka, zda politické strany, které v předvolební kampani utopily desítky milionů korun ve výzkumech volebních preferencí, chtěly opravdu zjistit sympatie veřejnosti, nebo spíše ovlivnit výzkumnické agentury.

Problémem je, že zveřejňované výzkumy stranických preferencí často prováděly tytéž agentury, které zároveň zpracovávaly interní výzkumy pro politické strany. „Bohužel já sám nejsem úplně přesvědčen, že všechny agentury bez výjimky postupují zcela korektně. Někde může negativně působit i dlouhodobá spolupráce s některou ze stran," řekl pro týdeník Reflex Stanislav Zahradníček, výkonný ředitel Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění SIMAR.

Ochraňují své zájmy a najímají si agentury, které jsou ve střetu zájmů

Redaktor Reflexu se nedávno zeptal jednoho ze stranických funkcionářů, co si slibují od milionových investic do průzkumů. Odpověděl, že ví, že se nedozví nic podstatně nového, ale chce tím „ochránit" své stranické zájmy u příslušné agentury.

Důvěru nebudí například to, že STEM pracuje zároveň pro ČSSD a současně zveřejňuje své pravidelné průzkumy. Právě STEM a také SC&C prováděly pro ČT průzkumy v krajích a podle jejich výsledků si pak televize zvala hosty do svých debat. A kdo není v televizi, jako by nebyl. Lidovci, zelení a zemanovci už vědí své.

Agentury se stávají hráčem, protože zveřejňují průzkumy do posledních chvil

ODS si zase najímá agenturu Ipsos Public Affairs, která pro stranu nedávno objektivně vybádala, že 73 procent lidí si myslí, že Petr Nečas je nejlepší zárukou, aby se k moci nedostali komunisté, upozorňuje dále Reflex.

Tomu, aby se výzkumnické agentury poprvé v polistopadové politice staly - vedle stran - dalším významným hráčem na předvolební šachovnici, nahrává fakt, že podobné výzkumy mohou být v Česku zveřejňovány ještě čtyři dny před otevřením volebních místností, zatímco v mnoha zemích Evropské unie platí delší časové limity.

Související:
Volební průzkumy se mohou zveřejnit naposledy v pondělí 
Průzkumy pro ČT a ČRo jsou vyrovnané. Až na Věci veřejné 
Hartl: Mýlit se nebudeme. A miliony nikomu nenabízíme

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…