Poslanci ODS nechtějí rušit anonymní akcie. Padají slova o zbytečné buzeraci

15.02.2013 10:42

Zrušení anonymních akcií je v politice dlouhodobě ožehavým tématem. Proto i nyní, když ministerstvo spravedlnosti navrhuje akcie s nejasným vlastnictvím zrušit, mnozí protestují. Dokonce i v ministrově domovské ODS. Tam boj za anonymní akcie vedou zejména poslanci Pavel Drobil a Pavel Suchánek.

Poslanci ODS nechtějí rušit anonymní akcie. Padají slova o zbytečné buzeraci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Drobil

Jejich odpor by mohl zkomplikovat schválení příslušného zákona v Poslanecké sněmovně. Opozice totiž s podporou návrhu v této podobě váhá a většina vládní koalice je ve Sněmovně velmi pochybná. Server Aktuálně.cz přináší názory rebelujících představitelů ODS.

„Já se dobrovolně hlásím k těm takzvaně neslušným. Myslím, že neanonymní akcie mají mít ti, kteří sahají na státní peníze. Ale proč by je musela mít firma, která vyrábí třeba knoflíky a žádné státní zakázky nebo dotace nechce,“ nechápe poslanec a donedávna místopředseda strany Pavel Drobil.

Přiklání se proto k pozměňovacímu návrhu, který předložil jeho kolega Suchánek. Stejně tak učinili i někteří další poslanci ODS. Podle poslankyně Ivany Weberové jsou takoví lidé asi tři, její kolega Walter Bartoš však odhaduje mnohem větší počet.

Sám navrhovatel Suchánek říká: „Zeptal jsem se na klubu - nebo spíš oznámil - že bych chtěl takový návrh podat. A ani jeden hlas se proti tomu nezvedl.“ To, že bývalý ministr Jiří Pospíšil, který zákaz anonymních akcií prosazoval, má jiný názor, podle něj neznamená, že jej sdílejí i poslanci.

„Někteří říkají, že je to zbytečná buzerace slušných firem, které zachovávají anonymní akcie proto, že třeba nechtějí, aby jim lidé záviděli, nebo aby je vydírali,“ zrekapitulovala námitky poslankyně Weberová, členka Ústavně- právního výboru Sněmovny.

Její slova potvrzuje i navrhovatel Suchánek: „Správnější by bylo, aby stát řekl ´ano, chcete peníze od státu, tak se nám odhalte až do naha, pokud nebudete chtít peníze od státu, obchodujte mezi sebou a do toho státu nic není,“ vysvětluje zákonodárce.

Bývalý ministr pro privatizaci Tomáš Ježek však prý v této souvislosti varuje před možností praní špinavých peněz. „Listinnými akciemi na doručitele se dají převádět obrovské miliardové částky, absolutně bez možnosti to registrovat,“ namítá Ježek. Takto by prý klidně mohl být akcionářem nějaké české společnosti Usáma bin Ládin, a nikdo by to nevěděl.  

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…