Poslanci projednají lustrace a budou volit ombudsmana

10.02.2014 15:30

Poslanci by měli tento týden rozhodnout o návrhu KSČM na zrušení lustračních zákonů a zvolit nového ombudsmana za Pavla Varvařovského, který již v prosinci rezignoval. Vybírat budou mezi nynějším zástupcem ombudsmana Stanislavem Křečkem a někdejší zástupkyní Annou Šabatovou. Poslanci by mohli také rozhodnout o novele o přeshraniční péči, do které komunisté navrhli přidat ustanovení o zrušení všech zdravotnických poplatků. Schůze sněmovny pokračuje od úterního odpoledne.

Poslanci projednají lustrace a budou volit ombudsmana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání poslanecké sněmovny. Pohled na vládní lavici

Předloha o zrušení lustračních zákonů vyvolává odpor poslanců opozičních TOP 09 a Starostů, ODS a také koaliční KDU-ČSL. Lidovci minulý týden ohlásili, že pokud sněmovna postoupí návrh KSČM do dalšího projednávání, odejdou z vlády. Další koaliční strany ČSSD a hnutí ANO navzdory tomu nehodlají své poslance zavazovat k zamítnutí normy už v úvodním kole.

Konečné schvalování norem mají poslanci v plánu ve středu

Sledované hlasování by se mohlo uskutečnit už v úterý. Čeká se i další debata, která začala už minulý týden. Z dosavadních vyjádření některých vládních politiků se nejeví jako příliš pravděpodobné, že by se koalice kvůli lustračním zákonům rozpadla. Je spíše možné, že KSČM s předlohou ve sněmovně neuspěje. Zákony znemožňují exponentům komunistického režimu včetně třeba evidovaných spolupracovníků někdejší Státní bezpečnosti působit ve státní správě.

Nového ombudsmana by měli poslanci volit koncem týdne, možná to bude ve čtvrtek. Exposlance ČSSD Křečka navrhl prezident Miloš Zeman i Senát, Šabatová má senátní nominaci. Jak volba dopadne, nelze odhadnout, ač nejužší vedení ČSSD doporučilo podporu Šabatové, která ji má i od poslanců ANO. Další možností je, že nebude zvolen nikdo. Volba by se v takovém případě opakovala, prezident a Senát by museli navrhnout kandidáty znovu.

Konečné schvalování norem mají poslanci v plánu ve středu, na programu je jich jen několik. Patří k nim novela o evropské občanské iniciativě a právě předloha o přeshraniční péči, podle níž by čeští občané měli mít jako jiní občané EU možnost podstoupit plánovanou operaci v cizině a zdravotní pojišťovna by ji uhradila v českých cenách.

Schůze se protáhne

Návrh KSČM, aby novela zahrnula i zrušení všech poplatků, zřejmě schválen nebude. Proti se vyslovil i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), podle kterého je nutné řádné projednání a analýza dopadů. Koalice už nechce obnovit poplatky za hospitalizaci, které od ledna zrušil Ústavní soud. Od příštího roku chce vláda zrušit i další platby - u lékaře a za recept. Zůstat by měly poplatky za pohotovost. Schůze poslanců se proti původním plánům protáhne i do dalšího týdne. Přespříští úterý bude sněmovna hlasovat o vyslovení důvěry vládě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…