Pozor! Můžete být v záloze, i když jste na vojně nebyli. A vláda se zajímá

17.03.2023 14:50 | Ze sítí

Ministerstvo obrany aktualizovalo registry branné povinnosti. Institut Pro Libertate přišel na to, co se za tím skrývá. Branná povinnost je v České republice požadovaná pouze v případě ohrožení státu či válečného stavu. Lhůta na vyjádření souhlasu s odchodem na vojnu se však liší. „Vojákům v záloze“ začíná už počátečním dnem účinnosti stavu ohrožení, již odvedení muži mají 15 dní.

Pozor! Můžete být v záloze, i když jste na vojně nebyli. A vláda se zajímá
Foto: archiv Domov pro seniory Krnov
Popisek: Někteří z vojáků, kteří už prodělali koronavirus, byli nasazeni přímo na oddělení s covidovými pacienty

Ministerstvo obrany kontrolovalo záznamy o evidencích základních registrů za účelem aktualizace registru branné povinnosti. Institut práva a občanských svobod Pro Libertate zjistil, co z toho vyplývá.

Branný zákon z roku 1868 zavedl v českých zemích všeobecnou brannou povinnost, která se týkala většiny mužů, její délka byla stanovena na tři roky. Od roku 1933 se sloužilo pouze roky dva. Po konci druhé světové války platilo, že branná povinnost vzniká v 17 letech, k odvodu se chodilo v 19, aby krajské vojenské velitelství (KKV) posoudilo, zda jsou muži ve stavu službu absolvovat. Na dvouletou službu se nastoupilo ve 20.

Anketa

Je v pořádku hrozit blokádami vládních budov?

94%
5%
hlasovalo: 49426 lidí
Roku 1990 byla délka základní vojenské služby stanovena na 19 měsíců a byla povolena možnost civilní služby, o tři roky později byla služba zkrácena na 12 měsíců. V prosinci 2004 byla základní vojenská služba v České republice zrušena a počátkem roku 2005 je Česká armáda zcela profesionální a branná povinnost bude vyžadována jen při ohrožení státu či za válečného stavu.

Někteří muži tak byli krajským vojenským velitelstvím shledáni způsobilými k vojenské službě, nicméně odvedeni již nebyli. Ministerstvo obrany s ním však v tomto případě počítá jako s tzv. vojákem v záloze, aniž by si toho jedinec musel být vědom. Podle institutu z toho vyplývá velice důležitý detail, a to v podobě lhůty, kdy tento „voják v záloze“ v případě stavu ohrožení státu má vyjádřit svůj nesouhlas s výkonem služby. Ať už z důvodu svědomí či náboženského vyznání.

Doposud neodvedeným mužům lhůta začíná 15 dnů ode dne, kdy jsou shledáni způsobilým k službě. Vojákům v záloze – těm, co již odvedeni u KKV byli – však začíná tato lhůta na vyjádření nesouhlasu již prvním dnem účinnosti vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu.

„Myslete na to, pokud se vládní koalice rozhodne posunout své vojenské ambice o krok dál,“ doporučuje v závěru příspěvku institut Pro Libertate.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Přísaha, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseTrafika , 17.03.2023 15:32:57
Já jsem základní službu odpřísáhl ČSSR nikoli ČR a nikoli fialovýmu hnusu ani Pávkovi ! Pokud mě budou volat, bude to falšování dokumentů.

|  9 |  0

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…