Praha 9 se chce připojit do systému parkovacích zón

02.02.2019 19:35

Vedení Prahy 9 chce městskou část připojit k systému parkovacích zón. Podmínkou radnice však je, aby režim umožnil krátkodobě zaparkovat i příbuzným rezidentů nebo drobným živnostníkům. Na celém území chce smíšenou zónu, ve které by mohli za poplatek parkovat i nerezidenti, první dvě hodiny stání by dle vize radnice měly být zdarma a každá další započatá hodina za 30 korun.

Praha 9 se chce připojit do systému parkovacích zón
Foto: Hans Štembera
Popisek: Škoda Superb

ČTK to na dotaz sdělila mluvčí radnice Marie Kurková. Zřizovatelem zón placeného stání je magistrát hlavního města, který musí žádosti o změny v systému schválit.

Praha 9, kde zhoršilo možnost zaparkovat zavedení zón v sousedních městských částech, usiluje o zavedení parkovacích zón několik let. V roce 2017 zastupitelé městské části souhlasili se zavedením zón a usnesli se, že by v celé městské části měla být takzvaná smíšená zóna, kde mohou za poplatek parkovat i nerezidenti. Poplatek měl být 20 korun za první dvě hodiny stání a za každou další započatou hodinu 30 korun.

Toto usnesení na posledním jednání zastupitelé revokovali a výši poplatku pozměnili. „Vzhledem ke zdržení v celé realizace nám bylo doporučeno, aby zájem o připojení do systému zón placeného stání potvrdilo i nové zastupitelstvo. Po pečlivém uvážení jsme se rozhodli přistoupit na citlivější řešení hrazení stání,“ sdělil ČTK radní městské části pro dopravu Tomáš Holeček (ODS).

Návrh na zavedení smíšené zóny v celé městské části Prahy 9 již jednou magistrát řešil. Zavedení však zamítl kvůli prodělečnosti. Radnice městské části tehdy navrhovala, aby v zóně mohli přespolní parkovat až 24 hodin za deset korun na hodinu.

Radnice usiluje o pozměnění režimu zón placeného stání. Navrhuje, aby držitelé parkovacího oprávnění mohli po dobu dvou hodin za den zaparkovat bez poplatku i v dalších městských částech s výjimkou památkových rezervací v Praze 1 a Praze 2. I kvůli tomu Praha 9 podepsala v květnu 2016 memorandum o spolupráci v oblasti dopravy s Prahou 1, Prahou 2, Prahou 3 a Prahou 10.

První regulace parkování začala v 80. letech 20. století v Praze 1. Tzv. modré zóny byly poprvé zavedeny v roce 1996 v části Prahy 1. Následně byly rozšířeny na celou Prahu 1, 2, 3 a 7 a část Prahy 16. Samy je provozují radnice Prahy 13, 16 a 22. V Praze 13 a 16 se parkovné neplatí. Před zhruba třemi lety byly zavedeny na Praze 5, 6 a 8 a loni v červenci se rozšířily na Prahu 4.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

střelba na FF

Dobrý den, kdy bude ukončeno vyšetřování střelby na FF? Netrvá vyšetřování nějak dlouho? A druhá věc, co mě zajímá je, zda stát nějak odškodnil nebo odškodní rodiny obětí? Já netvrdím, že za to stát může, ale je to to nejmenší, co můžete udělat.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Váš umělec David Černý: Ročně 12 milionů od města Prahy a další dotace

7:10 Váš umělec David Černý: Ročně 12 milionů od města Prahy a další dotace

Umělec David Černý se v debatě o svém nejnovějším díle „motýlů“, visících nad pražskými ulicemi, dov…