Pravda a láska je nesmysl. Markéta Šichtařová to ukazuje na příběhu s počůraným dárkem

20.12.2019 19:40

Ekonomka Markéta Šichtařová se na svém blogu na serveru iDnes.cz zamyslela nad tím, zda je v dnešní společnosti ještě platné motto o pravdě a lásce. Na pomoc si vzala dění z vánočních školních lavic.

Pravda a láska je nesmysl. Markéta Šichtařová to ukazuje na příběhu s počůraným dárkem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

„Poslední den před vánočními prázdninami se děti ve školách obyčejně neučí a mají jakousi vánoční besídku. (Fajn.) Dávají si vzájemně dárky. (Dobré.) A aby to žádnému dítěti nebylo líto, v některých třídách dostanou za úkol, že mají do školy víceméně dobrovolně-povinně přinést nějakou drobnost a losuje se, komu tenhle dárek připadne. A tak se může klidně přihodit, že Mařenka Nováková byla šikanována Pepíčkem Dvořáků, nejraději by mu jednu vlepila za ušiska, a místo toho mu musí podle losu dát dárek. Aby mu to nebylo líto,“ popsala Šichtařová.

A uvádí i to, jak Mařenka skutečně přinese Pepíčkovi zabalenou knížku, zatímco Mařenka od šikanátora Pepíčka dostane jeden bonbon, na který se Pepíček nejprve vyčural a bohatýrsky si to nafotil na mobil. „Splněno budou mít před paní učitelkou oba, jen Mařenka to znovu obrečí," podotkla Šichtařová a uznává, že její příklad je sice extrémní, ale jde o podstatu, kdy se děti učí, že jejich pocity a spravedlnost nejsou vůbec důležité.

„Důležité“ je být slušný, korektní a mít své spolužáky povinně rád, uvádí Šichtařová. „Já dárky dávám tomu, na kom mi záleží. Tomu, komu chci udělat radost. Věřte tomu nebo ne, dárky dávám z čiré sobeckosti: Sobecky se totiž raduji z toho, že dělám radost přesně tomu, komu ji dělat chci,“ dodala s tím, že nic na světě pro ni neospravedlňuje sebeobětování jejích hodnot ve jménu jakési korektnosti.

„Korektnost je jiný, společensky akceptovaný název pro lhaní: Lžeme si sami sobě, protože neříkáme, co si myslíme. Nutíme naše děti k autocenzuře a k předstírání, jak se všichni vespolek máme rádi, i když se zrovna rádi nemáme. Společnost, která nutí jednotlivce popřít jeho vlastní hodnoty a předstírat, že je správné mít rád prevíty a sebeobětovat jim své pocity, není společnost morálně na výši. Je to naopak společnost nesvobodná a nemorální,“ dodala Šichtařová, že právě zde začíná domácí násilí, neboť holčičky se učí držet pusu. 

„Bylo mi jedním smířlivým oponentem řečeno, že prý je takové povinné dávání dárků dobrou průpravou pro budoucí zaměstnání, ve kterém také zaměstnanec leckdy musí vydýchat odpudivého šéfa, dokonce mu třeba i trochu podkuřovat. Nesouhlasím. Do školy chodíme, protože ze zákona musíme (pokud nám rodiče nejsou schopni třeba pořídit domácí výuku). Zaměstnancem jsme, protože chceme. Dobrovolně si vybíráme, pro koho a s kým budeme pracovat. Propastný to rozdíl,“ řekla Šichtařová s tím, že ona sama rozhodně nechce, aby její děti dávaly dárky tomu, koho nemají rády. 

„Heslo ‚pravda a láska‘ je principiálně nesmyslné. Občas je zkrátka pravda taková, že údajná láska je lží. Nelze milovat svého vraha. Já si vybrala jinou variantu: ‚pravda a logika‘,“ uzavřela.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…