Předčasné volby budou stát až miliardu korun

11.08.2013 16:51

Pokud prezident Miloš Zeman na žádost poslanců rozpustí sněmovnu a uskuteční se předčasné volby, bude na ně stát muset najít podle Ministerstva financí zhruba miliardu korun. Podobnou částku musel dát i za poslední sněmovní volby. Jejich organizační zajištění stálo 463 milionů korun a dalších 502 milionů byly vyplaceny úspěšným stranám, které získaly více než 1,5 procenta voličských hlasů.

Předčasné volby budou stát až miliardu korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební místnost

"Na základě nákladů na volby do Poslanecké sněmovny z předchozích let lze usuzovat, že celkové náklady budou cca jedna miliarda korun," uvedl dnes Radek Ležatka z tiskového oddělení Ministerstva financí. O způsobu financování letošních sněmovních voleb podle něj rozhodne vláda. Státní rozpočet na letošní rok s nimi nepočítal. Další miliony korun by ze státní pokladny odčerpalo odchodné poslancům, kteří by ve sněmovně skončili.

I když sněmovní strany dostávají od státu také příspěvek na svou činnost, loňské hospodaření řady z nich skončilo ztrátou a zatím i kvůli tomu není zřejmé, kolik by věnovaly na volební kampaň. Vládní ODS skončila loňské hospodaření se ztrátou přes 43 milionů korun, schodek v hospodaření TOP 09 představoval 19,2 milionu korun a i ČSSD byla v šestnáctimilionové ztrátě. S mírným přebytkem skončily Věci veřejné, LIDEM a KSČM. 

ČSSD vydala na předvolební kampaně před třemi lety podle výroční finanční zprávy zhruba 270 milionů a ODS asi 542 milionů korun. Podle analytiků musela být propagace ČSSD zhruba stejně nákladná jako ODS. Ostatní strany měly skromnější výdaje. 

Spojit sněmovní a evropské volby by bylo výhodné

Ležatka nechtěl odhadovat, kolik by stát ušetřil případným spojením sněmovních a evropských voleb, které budou v květnu příštího roku. Bylo by to podle něj spekulací. Připomněl jen, že náklady na uspořádání voleb do Evropského parlamentu v roce 2009 byly zhruba 466 milionů korun. 

V případě souběhu obou voleb by ale stát ušetřil minimálně na odměnách členům 14.000 okrskových volebních komisí, které tvoří hlavní část volebních nákladů státu. Při posledních sněmovních volbách představovaly přibližně 370 milionů korun, uvedl Vladimír Řepka z Ministerstva vnitra. Při dvojích současných volbách volební komisaři dostávají pouze příplatek, nikoliv odměnu za každé volby zvlášť. 

Letošní státní rozpočet stanovil pouze výdaje na prezidentské a dílčí obecní volby ve výši 700 milionů korun, z toho na lednové prezidentské volby počítal se 600 miliony korun. Kromě toho stát platí každoročně úspěšným stranám zhruba půl miliardu korun na činnost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyoral natřel ODS. Co vyvedli u památníku, už bylo moc

16:10 Vyoral natřel ODS. Co vyvedli u památníku, už bylo moc

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Outfit soudružky Černochové, jakkoliv nevhodný pro danou chvíli,…