Předseda Senátu Štěch s kolegy jede do Izraele. Zde je důvod

30.06.2018 17:40

Senátoři v čele s předsedou horní komory Milanem Štěchem (ČSSD) příští týden navštíví Izrael. Tématem mise jsou sté výročí založení Československa a význam Tomáše Garrigua Masaryka při budování Izraele, který vznikl o 30 let později. Senátoři se sejdou mimo jiné s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem a s premiérem Benjaminem Netanjahuem, píše ČTK.

Předseda Senátu Štěch s kolegy jede do Izraele. Zde je důvod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Izraele

„Někdy se říká, že Česká republika patří k nejvíce takzvaným proizraelským zemím vůbec. Já si myslím, že je to tak především proto, že se navzájem prostě dobře známe a důvěřujeme si jako přátelé,“ sdělil Štěch ČTK.

Předseda Senátu připomenul, že vzájemné kontakty se datují hluboko do historie. Masarykovi pomohly získat podporu pro vznik československého státu vliv a styky řady židovských hospodářských, politických a kulturních činitelů. Masaryk pak podle Štěcha jako první prezident navštívil roku 1927 Jeruzalém a Tel Aviv ještě v tehdejší britské Palestině, aktivně se věnoval místní židovské komunitě a sionistickému projektu.

Československo po druhé světové válce patřilo k největším zastáncům vzniku Izraele. Ministr zahraničí Jan Masaryk tuto myšlenku otevřeně podpořil v OSN. „Je velmi varující, že v řadě zejména západoevropských zemí pozorujeme v posledních letech strmý nárůst antisemitismu. Ty středověké předsudky jakoby znovu ožívají. Je zjevné, že boj proti antisemitismu ještě bohužel zdaleka není dobojován,“ dodal předseda Senátu.

Štěch se v pondělí sejde s Netanjahuem, v úterý senátoři navštíví Knesset (izraelský parlament). Tam se uskuteční trilaterální jednání s předsedou Knessetu Julim-Joelem Edelsteinem a předsedou slovenského parlamentu Andrejem Dankem. Týž den předsedové společně zahájí výstavu Masaryk a Svatá země, která připomíná zásluhy Tomáše Garrigua Masaryka a jeho syna Jana na vzniku Izraele. Ve středu čeká českou delegaci jednání s Rivlinem a pietní ceremonie v památníku Jad Vašem, který připomíná oběti i hrdiny holokaustu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…