Příbuzní šíleného střelce možná o leccos přijdou kvůli odškodnému. I když sami nestříleli

03.04.2015 16:44

Příbuzní střelce z Uherského Brodu pravděpodobně ještě prožijí nemilé chvíle. Ačkoli manželka a syn Zdenka K. nikoho nezastřelili, podle nového občanského zákoníku musejí pozůstalým po obětech masakru zaplatit odškodné, které se nebude vypočítávat podle tabulek jako dosud. Žalující si mohou říct, o kolik uznají za vhodné, pokud svůj nárok dokážou obhájit. Server Aktuálně.cz ale zároveň dodává, že se pozůstalí po střelci mohou bránit.

Příbuzní šíleného střelce možná o leccos přijdou kvůli odškodnému. I když sami nestříleli
Foto: vlada.cz
Popisek: Premiér Sobotka uctil památku obětí v Uherském Brodě

Původní občanský zákoník stanovil, že za zabití osoby náleží pozůstalým odškodnění podle tabulek, které nepřesahovalo 240 tisíc korun. Nový občanský zákoník se na to dívá jinak. Pozůstalí po obětech trestného činu mohou po příbuzných viníka požadovat odškodnění ve výši, jakou uznají za vhodnou, pakliže si ji dokážou soudně obhájit. Soud rozhodne podle okolností a vlastního uvážení.

Každému půl milionu korun. Nebo...

Platí to i pro případ střelce z Uherského Brodu, jehož otřesný čin se rozebíral např. ve čtvrtečním pořadu Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové. Příbuzní muže, jenž zastřelil osm lidí, budou muset vyplatit odškodnění, pokud ho budou pozůstalí požadovat, přestože manželka ani syn Zdeňka K. nikoho nezastřelili. Zatím o ně nikdo nepožádal.

„Střelba v Uherském Brodě však byla natolik mimořádný úmyslný zločin, že pro příbuzné vraha jsou výchozí okolnosti u případného soudu velmi nepříznivé. Soudy podle příkladů z praxe posledních měsíců přiznávají mnohem vyšší odškodné. A nejen partnerovi nebo dětem, ale i sourozencům oběti nebo jeho vnoučatům. Každému zpravidla okolo půl milionu korun,“ píše server.

Pozůstalí po střelci se ale mohou také bránit. Pokud uplatní „výhradu soupisu pozůstalosti“, muselo by se napřed spočítat, co Zdeněk K. vlastnil, a výše celkového odškodného by nemohla překročit zjištěný součet. Na každého pozůstalého obětí by tak zřejmě zbylo jen pár tisíc, pokud by se např. prodala polovina domu, který zřejmě vlastnil spolu s manželkou. Jestliže však pozůstalí onu výhradu neuplatní, museli by zaplatit vše, o čem by rozhodl soud. Zatím je to stále však jen hypotetická úvaha, protože o odškodnění nikdo nepožádal.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…