Příjmy novinářů? Ohrožení nezávislosti! Dvořák a Zavoral v akci

05.05.2021 19:38

Ředitel České televize Petr Dvořák i ředitel Českého rozhlasu René Zavoral se obávají, že novela o střetu zájmů chce okleštit nezávislost těchto veřejnoprávních médií. Píše o tom server iDNES.cz.

Příjmy novinářů? Ohrožení nezávislosti! Dvořák a Zavoral v akci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo České televize

Anketa

Komu víc věříte?

hlasovalo: 14814 lidí
Oba ředitelé totiž podepsali společné prohlášení, v němž bojují proti navrhovanému zavedení povinnosti novinářů veřejnoprávních médií dokládat příjmy. Podle nich jde mimo jiné i o vystupňování tlaku na novináře pracující v nejdůvěryhodnějších českých médiích.

Novela, proti níž Dvořák i Zavoral bojují, je z pera komunistických poslanců. V současné době již prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně, a to přesto, že ji zásadně odmítlo Ministerstvo kultury a nesouhlasné stanovisko k ní dala i vláda Andreje Babiše (ANO) a Parlamentní institut. Podporu má naopak od ministryně spravedlnosti Marie Benešové (ANO).

Podle Dvořáka i Zavorala je zákon o střetu zájmů principiálně zaměřen na veřejné funkcionáře. „Novináři se z této kategorie zcela vymykají. Český rozhlas a Česká televize nedisponují pravomocemi, které by odůvodňovaly doplnění novinářů mezi veřejné funkcionáře. V ČR jsou média založená na svobodě slova a pluralitě informací, která je svého druhu kontrolou,“ napsali. 

Zároveň se také ohradili proti tomu, že by žurnalisté byli upláceni či pracovali na objednávku. V případě, že komunisté tímto podezřením disponují a mají jej podložené, může se podle nich obrátit na policii a nepředkládat zcela nesystémové změny zákonů. „Pokud žádné důkazy k dispozici komunisté a podporovatelé jejich novely nemají, je daný návrh jen urážkou poctivé práce všech zaměstnanců Českého rozhlasu a České televize,“ doplnili Dvořák se Zavoralem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…