Připojujeme se do nového systému obrany, který organizuje EU

13. 11. 2017 12:02

Česko se dnešním dnem zapojí oficálně v Bruselu do evropské spolupráce na společné obraně. Země Evropské unie by tak měly být schopné v případě nutnosti zasáhnout například proti teroristům či pašerákům migrantů. Píše o tom server iHNed.cz.

Připojujeme se do nového systému obrany, který organizuje EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Obrana evropského kontinentu bude i nadále spadat do kompetence Severoatlantické aliance. Projekt evropské obrany PESCO slouží k operacím mimo území Evropské unie. Jedním z možných zvažovaných působišť je například Libye na severu Afriky, odkud míří pašerácké gangy do Evropy. 

Kromě společných misí by pak země Evropské unie také mohly společně vyvíjet a nakupovat některé typy zbraní. Vzájemnou dohodu podle všeho podepíše 24 z 28 unijních zemí. Uvedl to alespoň šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). 

Původní text ZDE

Podle šéfky diplomacie Evropské unie Federiky Mogheriniové je tímto otevřena nová kapitola evropské obrany. V plánu je totiž mimo jiné i spolupráce na vývoji supermoderní techniky, když by se mohla také vyvíjet za pomoci peněz z evropského rozpočtu obrana proti kybernetickým útokům.

NATO s postupem Evropské unie souhlasí. Jak uvedla zástupkyně generálního tajemníka Aliance Rose Gottemoellerová, NATO nemůže dělat všechno samo. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

První máj jak vyšitý, pošlapaný odkaz 17. listopadu. Místo oslavy svobody brutální Drahošova propaganda. Zhnusený Petr Žantovský hovoří o plivnutí do obličeje

7:52 První máj jak vyšitý, pošlapaný odkaz 17. listopadu. Místo oslavy svobody brutální Drahošova propaganda. Zhnusený Petr Žantovský hovoří o plivnutí do obličeje

TÝDEN V MÉDIÍCH Když šli lidé v roce 1989 cinkat klíči, tak chtěli svobodu. Právě svobodného étosu s…