Pro Julínkovu pravou ruku je zvýšení zdravotnických poplatků překvapením

12.04.2012 23:14

Bývalý náměstek exministra zdravotnictví Tomáše Julínka, Marek Šnajdr, se zdá být zaskočen plánem ministerstva zdravotnictví na další zvýšení některých poplatků ve zdravotnictví. I když je podle něj spoluúčast pacientů v Česku nejnižší v zemích Evropské unie, zvýšení poplatků jako jediný nástroj bez dalších změn v systému zdravotního pojištění by prý šlo proti duchu programového prohlášení vlády.

Pro Julínkovu pravou ruku je zvýšení zdravotnických poplatků překvapením
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Šnajdr, který v minulosti zavedení poplatků vehementně prosazoval, to prohlásil ve čtvrtečním pořadu Události, komentáře České televize. „Úvaha o revizi poplatků je pro mě překvapením,“ připustil poslanec a kritizoval vyjádření představitelů ministerstva zdravotnictví. „Nepovažuji prezentaci druhé fáze reformy za nejlepší,“ sdělil.

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek plán na zvýšení poplatků z 30 na 50 korun u praktického lékaře a až na sto korun u specialisty zdůvodnil tvrzením, že dnešní částka prý pomalu přestává fungovat, a tedy regulovat počty návštěv pacientů u lékaře. Šnajdr připomněl, že v době zavedení splnily poplatky svůj účel, počet návštěv lékařů - v Česku vyšší než v jiných vyspělých zemích - se podstatně snížil, a díky tomu „zbylo“ v systému zdravotnictví více peněz na vážně nemocné pacienty, jejichž péče stojí stovky tisíc měsíčně.

Opoziční strany, které v pořadu reprezentovala komunistická poslankyně Soňa Marková, ovšem poukazují na to, že už dnes je spoluúčast pacientů příliš vysoká, a vyjadřují obavy, že méně majetní nebudou na zdravotní péči mít peníze, i když ji budou potřebovat. „Nemocní lidé by měli být státem a systémem chráněni,“ požaduje Marková.

Bude ovšem záležet na rozhodnutí Ústavního soudu, který má na popud ČSSD posoudit, zda nedávné zavedení nadstandardů nebylo protiústavní. Pokud by některé věci v zákonu zrušil, bylo by pro vládní koalici obtížné spoluúčast dál zvyšovat, byť se v programovém prohlášení zavazuje k jejímu růstu z původních 17 na 22 procent už v roce 2014.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: lfr

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

22:00 Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

Premiér Petr Fiala (ODS) byl hostem v pořadu Interview ČT24, kde vyzdvihoval svou vládu jako pevnou.…