Profesor Krejčí: Putin je prozápadní, jen to nikdo nechápe

08.05.2012 15:25

Profesor Oskar Krejčí v rozhovoru pro server VašeVěc.cz komentoval současné geopolitické dění. Podle něj západ vůbec nepochopil Vladimíra Putina a nedokáže reflektovat jeho dobrou vůli. Problémem je vojensko- politická kultura USA, která není schopna změnit svůj dogmatický pohled. Kvůli tomu také uplatňuje odlišný metr na světové diktátory a stále pokračuje v beznadějné válce v Afghánistánu.

Profesor Krejčí: Putin je prozápadní, jen to nikdo nechápe
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Český politolog Oskar Krejčí, autor knihy "Válka"

Vladimír Putin je podle něj v ruských poměrech spíše „západník“, tedy politik ochotný naslouchat Západu a hledat s ním dohodu. „Své třetí volební období pravděpodobně začne vstřícnými gesty vůči Západu,“ odhaduje. Vedle toho je však ruský prezident pragmatikem, nevylučujícím žádné vhodné řešení.

Je prý na západních politicích, jaké složky jeho osobnosti se projeví. Ve vztahu k Putinovi se však projevuje spousta předsudků, spojených se strachem z Ruska a utkvělým nutkáním Rusko zatlačovat. To podle něj není jen pozůstatek studené války, ale hluboce zakořeněný předsudek, kterého se například Anglie drží už od Krymské války v polovině 19. století.

To prý nutí Putina, aby více projevoval svůj pragmatismus. Ten je navíc umocněn rostoucí silou pacifických států, zejména Číny. To Rusko nutí ohlížet se i jinam než na Západ. Tlak Západu na Rusko tak může být i v tomto směru kontraproduktivní. 

USA zneužívá NATO ke svým cílům

Špatné myšlení diplomacie USA se podle něj projevuje i při jednáních o protiraketovém štítu. U něj to vypadá, že i když oficiálně má být projektem NATO, ve skutečnosti to bude projekt USA a některých jeho nejvěrnějších spojenců, například Polska. „Spojené státy nesdílejí strategické informace a strategické rozhodování ani se svými spojenci,“ upozorňuje profesor Krejčí. „Úmluvy po linii Washington-Brusel jsou jen taktické a logistické manévry nejsilnějšího ze států aliance,“ myslí si.

„Politika dvojího metru je jednou z největších slabostí Západu,“ komentuje profesor Krejčí fakt, že západní státy neustále tepou za porušování lidských práv běloruského prezidenta Lukašenka, zatímco gruzínského prezidenta Saakašviliho k propouštění politických vězňů nikdo nenutí.

Hlavním problémem Západu však podle něj v současnosti je válka v Afghanistánu. „Zdá se, že na místě je už dávno uvažovat o kompromisu, ne o slavném vítězství,“ myslí si Oskar Krejčí. „Spojené státy vlezly do nejdelšího válečného konfliktu svých dějin v prostoru, který je více geopolitickým mýtem, než geopolitickou křižovatkou.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…