Průlom? V Německu odposlouchávali klimaaktivisty. I novináře

27.06.2023 8:05

MONITORING Němečtí vyšetřovatelé odposlouchávali hovory klimaaktivistů Poslední generace s novináři. Příkaz k odposlechům byl vydán na základě podezření ze založení nebo podpory zločinného spolčení. Proti těmto odposlechům se v Mnichově bouří samotní aktivisté, SPD i Levice. Poslední generace svou činnost zastavit nehodlá. Předseda strany Levice odposlechy označil za nevhodné, považuje je za součást volební kampaně.

Průlom? V Německu odposlouchávali klimaaktivisty. I novináře
Foto: Repro Twitter @AufstandLastGen
Popisek: Blokování dopravy Poslední generací v Berlíně

Mnichovské státní zastupitelství potvrdilo, že vyšetřovatelé odposlouchávali telefonní hovory členů aktivistické skupiny Poslední generace, informoval německý deník Süddeutsche Zeitung. Okresní soud v Mnichově na některé členy skupiny vydal příkaz k odposlechům na základě podezření ze založení nebo podpory zločinného spolčení.

Mluvčí mnichovského generálního státního zastupitelství uvedl, že příkazy nebyly namířeny vůči novinářům a prováděná opatření byla přiměřená s ohledem na rozsah obvinění z trestných činů. Bavorští vyšetřovatelé od října 2022 měli monitorovat pevnou linku s berlínskou předvolbou, kterou skupina Poslední generace inzerovala jako svůj oficiální tiskový telefon. Obsahem odposlouchávaných hovorů byly tiskové informace nebo dotazy. Kromě tohoto telefonu byly odposlouchávány i některé individuální mobilní telefony vedoucích osob skupiny.

Proti těmto odposlechům se v Německu bouří samotní aktivisté, SPD i Levice. Aktivistka Imke Bludszuweitová, která odposlechy také mohla být postižena, v prohlášení, o kterém informoval berlínský deník Der Tagesspiegel, uvedla, že je „absurdní a děsivé vidět, jaká opatření jsou nasazena k potlačení pokojného protestu“. Skupina Poslední generace v reakci na oznámení o odposleších uvedla, že bez ohledu na zásah proti hnutí bude skupina „příští týden pokračovat v protestech v ulicích celého Německa“.

Postup bavorského úřadu kritizují však i politické strany SPD a Levice. V neděli kvůli odposlechům protestovala bavorská Levice před ministerstvem spravedlnosti, informoval bavorský magazín Merkur.de.

„Celý postup vyvolává otázky ohledně přiměřenosti,“ řekl člen SPD Lars Castelluci, místopředseda výboru pro vnitro ve spolkovém sněmu. „Obavy z radikalizace protestů klimaaktivistů je třeba brát vážně, trestný čin zločinného spolčení však nesmí být pozvánkou k postupům, které obviněné k radikalismu prvotně dovedly,“ uvedl politik.

Proti odposlechům se vyslovil i předseda strany Levice, odposlechy vnímá jako politickou předvolební kampaň. „Odposlechy bavorského generálního státního zastupitelství jsou zcela nevhodné a ukazují, že není správné, aby se státní zástupci řídili politickými pokyny. Jsou zneužíváni k nemravné volební kampani,“ prohlásil Dietmar Bartsch.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…