„Pokud nebude o očkování zájem, hrozí, že ti, co se promořili, mohou za rok chytit virus znovu,“ upozorňuje Chlíbek s tím, že podle dosavadních studií má člověk imunitu na 4 až 6 měsíců poté, co prodělal onemocnění covid-19. „Lidé, kteří měli mírný nebo bezpříznakový průběh, si příliš protilátek nevytvořili. Mají tedy pouze krátkodobou imunitu,“ varuje profesor.
Vakcína podle něj zafunguje správně jen tehdy, když se nechá očkovat většina populace. Řekněme 60 procent.
U vakcíny se předpokládá, že by mohla člověka ochránit jeden rok, ale ani to prozatím není jisté. Může poskytnout dlouhodobější ochranu, ale také nemusí. Chlíbek si to prozatím netroufá odhadnout.
Nejznámější je pravděpodobně vakcína společnosti Astra Zeneca, na které se ještě pracuje. Její první dávky by mohly do Česka doputovat v prosinci. Vláda se rozhodla koupit jen 3 miliony dávek, aby si ponechala prostor i na nákup vakcín od jiných výrobců a nebyla závislá jen na jednom dodavateli. Svou vlastní vakcínu vyvíjí i Česko, ale podle Chlíbka jsme tak pozadu, že se teď diskutuje o tom, zda má vůbec smysl v jejím výzkumu pokračovat.
Nakonec prozradil, kdy by bylo rozumné začít s rozvolňováním vládních opatření. „Pokud se podaří vrátit přírůstky na 200 až 300 případů za den, tak se mohou začít rozvolňovat i ty roušky, ale do té doby se budou asi nosit,“ upozorňuje Chlíbek.
Za úterý Česko zaznamenalo rekord v podobě téměř 4500 nakažených za jediný den, což je asi patnáctkrát víc, než by bylo vhodné pro odložení roušek.
„Z pohledu epidemiologa by mělo větší efekt, kdyby opatření byla razantnější a přísnější. Ideální by samozřejmě bylo všechno zrušit a zavřít, pak by počty rychle klesly, ale to není v naší ekonomické situaci reálné,“ doplňuje ještě profesor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp