Carlson dvaašedesátiletého Alexandra Dugina představil jako „filozofa“ a připomněl jeho mládí v protikomunistickém disentu. V Rusku podle něj není vnímán jako politická figura, ale přesně jako to, čemu na Západě říkáme „vlivný intelektuál“.
V roce 2022 přišel o dceru, jejíž auto mělo vybuchnout z vůle ukrajinské vlády.
„Není mi líto ani dcery, ani truchlícího otce,“ vzkázala tehdy česká ministryně obrany Jana Černochová a vše spojila s datem výbuchu 21. 8.
Potlačuji přirozenou lidskou reakci na tragickou smrt. Ale toto jsou skuteční vrazi a váleční štváči. A není mi líto ani dcery, ani truchlícího otce. Je mi líto tisíců lidí zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie. Dnešní noc na 21. 8. si v Rusku zapamatují. https://t.co/4yvr9JQKJt
— Jana Černochová (@jana_cernochova) August 21, 2022
Duginovy knihy aktuálně nejsou k dostání v USA a odmítá je nabízet největší světové knihkupectví Amazon. Na Západě má nálepku „krajní pravičák“.
„Strašně mě zajímají ty myšlenky, které jsou tak nebezpečné, že se kvůli nim zakazují v USA knihy,“ uvedl rozhovor americký moderátor.
A Dugin začal zostra. Úpadek západní civilizace podle něj začal prosazením individualismu jako mylného pochopení lidského bytí. „Když vezmete člověka jako individualitu, odříznete všechny jeho vztahy s jeho okolím,“ zahájil vysvětlování.
Následně začaly být zpochybňovány všechny kolektivní entity, jako je komunita nebo národní stát. A když dvacáté století skončilo vítězstvím liberalismu, neměl už tento systém žádnou konkurenci.
Vrcholem této snahy o individualismus je podle něj současné tažení proti té poslední kolektivní vlastnosti, která člověku ještě zbyla – jeho vrozenému pohlaví.
Carlson mu namítal, že v tradičním anglosaském chápání je liberalismus chápán jako právo postavit se otroctví nebo totalitě.
Dugin to vnímá tak, že moderní liberalismus se od tohoto chápání velmi odchýlil. „Klasický liberalismus vycházel z konsenzu většiny. Nový liberalismus, to je úplně nová fáze, ve které jsou základem práva menšin. Už to není o individuálních právech,“ vykládal Dugin.
Ep. 99 Aleksandr Dugin is the most famous political philosopher in Russia. His ideas are considered so dangerous, the Ukrainian government murdered his daughter and Amazon won’t sell his books. We talked to him in Moscow. pic.twitter.com/4LrO0Ufg9P
— Tucker Carlson (@TuckerCarlson) April 29, 2024
Podle dnešního konceptu liberalismu má menšina právo postavit se i většině, protože většina může být hloupá a třeba zvolit Hitlera nebo Putina. „Takže výsledkem je, že menšina má právo potlačit vůli většiny. Což už není demokracie, ale totalita,“ zamyslel se ruský filozof.
Výsledkem je, že podílet se na „wokeismu“ a dalších ideologiích je vnímáno nikoliv jako právo, ale jako povinnost. „Takže máte pouze svobodu být levicovým liberálem,“ uzavřel. Když řeknete, že jste tradiční liberál, budete odmítnut, že všechno tradiční znamená bigotnost nebo fašismus.
Pak se Dugin zamyslel, že americké sci-fi filmy jako Matrix ukazují budoucnost možná realističtěji, než si připouštíme.
Carlson zmínil zvláštní roli západních levičáků, kteří za SSSR Rusko milovali, pomáhali mu politicky nebo pro něj dokonce páchali špionáž. Když v roce 2000 nastoupil Vladimir Putin, stalo se pro ně jeho Rusko největším nepřítelem.
„Putin je tradiční typ vůdce a začal tím, že Rusko vyčlenil z globalistických struktur,“ souhlasil Dugin. A fakt, že se Putinovi v Rusku podařilo do značné míry znovu prosadit tradiční hodnoty, pochopitelně těmto progresivistům leží v žaludku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo