Putin poslal pozdrav do Prahy. Ostře se ozval Pavel Žáček

07.06.2018 14:20

Ruský prezident Vladimir Putin pozdravil účastníky Česko-ruského diskusního fóra, jehož první ročník se dnes koná v Praze. Memorandum o jeho vzniku podepsal loni v listopadu prezident Miloš Zeman při své návštěvě v Rusku. Fórum, které podle některých kritiků dokáže Rusko využít ke své propagandě, se má stát platformou pro otevřenou, nepolitickou diskusi mezi českými a ruskými experty.

Putin poslal pozdrav do Prahy. Ostře se ozval Pavel Žáček
Foto: Oficiální twitterový účet Vladimira Putina
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Putinovo poselství dnes zveřejnil Kreml. Sdělil v něm například, že zájem o fórum projevila vedení univerzit, uznávaní vědci a představitelé kultury. „S potěšením oznamuji, že zájem o účast na fóru mají zájem představitelé vládních úřadů, regionálních orgánů, uznávaní vědci a zástupci kultury,“ stojí v prohlášení.

Uvádí se v něm rovněž, že tématy fóra jsou jak aktuální každodenní problémy, tak významné historické otázky. „Pozornost bude věnována hlavně spolupráci v oblasti vzdělávání a společné práci při záchraně našeho společného kulturního a duchovního dědictví,“ pokračuje poselství. Putin doufá, že diskuse poslouží k „upevnění dvoustranné humanitární spolupráce, jež je tradičně důležitou součástí rusko-českých vztahů“.

V Praze se česko-ruské fórum odehrává poprvé. Trvat bude celý čtvrtek a celý program začne v Černínském paláci. Hlavní témata budou dvě. „Jedno navrhovala ruská strana, tedy digitální ekonomiku, vzdělávání, vědu a nové technologie. My jsme recipročně dávali návrh na otázku diskuse o archivnictví. Z naší strany je to pokus získat archivní informace o událostech, které republika letos oslavuje. To se týká legií, osmatřicátého roku. Zejména těchto věcí,“ řekl pro Echo24 ředitel zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák.

Oficiálně stojí z ruské strany za vznikem fóra Státní institut mezinárodních vztahů (MGIMO). Z české strany zaštiťuje organizaci fóra Ústav mezinárodních vztahů (ÚMV). Ten spadá pod ministerstvo zahraničí. Kritici však poukazují na možnou zneužitelnost pro ruskou propagandu. To, že memorandum o vzniku tohoto fóra podepsal loni v listopadu prezident Miloš Zeman na návštěvě v Rusku, vyvolalo reakci v podobě nesouhlasného otevřeného dopisu, který podepsalo několik osobností.

Před samotným zahájením společenské akce se tak ozvali i někteří historici, kteří kritizovali krok ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeňka Hazdry. Šéf ÚSTR totiž přijal pozvání na fórum, kde se chtěl pokusit získat archivní informace o některých důležitých událostech. Ředitel Hazdra se však dle informací serveru Aktuálně.cz na fóru neobjeví, také kvůli velké kritice. „Velké emoce to vyvolalo u tří historiků, spojených s bývalým vedením ÚSTR. Ne, že bych podobnou odezvu přímo čekal, ale počítat se s ní dalo, nijak mě neudivuje,“ uvedl před zahájením fóra pro Echo24 Zdeněk Hazdra. Místo něj přijde badatel Adam Hradilek.

Hazdru za jeho počínání kritizuje i bývalý ředitel ÚSTR Pavel Žáček, který prý vůbec nechápe, proč se současný šéf Ústavu snaží získat archivní informace. „Ředitel Hazdra se od svého nástupu nijak neangažoval v průniku do ruských archivů, zjevně ani netuší, že jsme se o to na začátku pokoušeli a jak je to složité,“ zdůraznil Žáček. Podle něj jde o vyvrcholení působení Zdeňka Hazdry v čele ÚSTRu. „U pana ředitele najdete velmi málo věcí, které by Ústav nepoškozovaly,“ dodal Pavel Žáček.

Podle svých slov se Hazdra plánoval zúčastnit pouze jednoho bloku fóra, a sice toho, který bude věnován archivům. „Mám o tom fóru pochybnosti, to nebudu tajit. Taky jsme dost zvažovali, jestli se ho v nějaké míře vůbec zúčastnit. Ale nakonec jsme se rozhodli dát přednost dobré vůli. Uvidíme, jak se ta akce vyvine a zda něco přinese,“ řekl s tím, že se může stát, že ruská strana bude chtít naši účast jen využít k propagaci svých zájmů.

„Jenomže neúčast by využila stejně: měla by argument, že se s námi nedá spolupracovat. Takhle má šanci ukázat, jestli tu spolupráci myslí opravdově,“ vyjádřil se již dříve Zdeněk Hazdra.

Česká strana si od fóra slibuje posun v dlouholeté snaze dostat se k materiálům, které by vyjasnily například osudy českých legionářů, období před počátkem druhé světové války, okolnosti komunistického převratu v roce 1948 či okupace Československa v srpnu 1968.

  • Původní zdroj ZDE

Proti ustavení fóra se už loni postavili bývalí čeští diplomaté, zástupci nevládního sektoru a odborníci na východní Evropu. Podle nich iniciativa bude sloužit jen jako propagandistický nástroj Moskvy.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

22:00 Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

Premiér Petr Fiala (ODS) byl hostem v pořadu Interview ČT24, kde vyzdvihoval svou vládu jako pevnou.…