Radikalizace prý hrozí čím dál mladším dětem. Nutná je prevence

01.03.2012 23:08

V České republice jsou čtyři tisíce militantních neonacistů a ze studie expertů na extremismus vyplývá, že u časti z nich hrozí přechod k terorismu. Má se země obávat vzestupu neonacismu? „Hrozba je latentní, nedochází k vzestupu. Scéna se ale profesionalizuje a připravuje se na evropskou krizi,“ uvedl politolog Miroslav Mareš.

Radikalizace prý hrozí čím dál mladším dětem. Nutná je prevence
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod proti Romům

Za živnou půdu neonacismu Mareš považuje nárůst etnického napětí a pokračující mezinárodní spolupráci. „Extrémisté se více zaměřují na sociální rétoriku a snaží se oslovit mládež provokativními směry,“ dodal v Událostech, komentářích.

Obavy z terorismu vznikly na základě zaznamenání případů, kdy si neonacisté obstarávali zbraně. „Nejednalo by se ale o terorismus, jaký známe z islámských zemí, ale o cílený a selektivní,“ upřesnil Mareš.

Prevence především

Třetina mladých neonacistů je ve věku 13 až 18 let. V boji proti neonacismu hraje tedy důležitou roli prevence. „Vytvořili jsme metodiku pro základní a střední školy. Studenti o problematiku mají poměrně zájem, vedení škol ale chybí metodická podpora od ministerstva školství, které pouze vypisuje dotační programy,“ vyjádřil se Tomáš Habart z organizace Člověk v tísni. Habart připouští, že část mladé populace se radikalizuje. „V každé druhé třídě se někdo najde,“ dodal.

Mareš ve své zprávě zmiňoval také nebezpečí vzniku etnických gangů. „Vycházíme z toho, co se děje v některých regionech. Zatím jsou pouze náznaky, ale jisté indicie jsme tu zaznamenali,“ řekl Mareš.

Patrik Banga z občanského sdružení Romea připouští, že takové nebezpečí tu je, i když gangy by to nenazýval. „Severočeští Romové říkají, že už nebudou jenom utíkat, emigrovat do Kanady, ale začnou se aktivně bránit. Může tedy dojít k lokálním střetům, nárazovým akcím,“ naznačil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…