Řecko se blíží katastrofě. A ekonomové se v novinách hádají, kdo za to může

06.06.2015 19:34

Řecku a jeho mezinárodním věřitelům dochází čas na dohodu ohledně další finanční pomoci, která by měla zemi přinést peníze na splátky všech pohledávek, a tím zmenšit riziko bankrotu. Nejnovější požadavky reforem ze strany věřitelů Atény odmítly, což situaci zkomplikovalo.

Řecko se blíží katastrofě. A ekonomové se v novinách hádají, kdo za to může
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Komentátoři se ale neshodnou na tom, zda prozatímní neúspěch jednání způsobila svým kličkováním řecká vláda anebo zda za něj můžou věřitelské instituce a jejich nerealistické požadavky.

"Evropští věřitelé začali vůči řecké vládě uplatňovat riskantní hru. Atény splnily požadavky věřitelů více než z poloviny, přesto Německo a další země žádají, aby se země zavázala plnit program, který už se ukázal být chybným, a o němž už si jen pár ekonomů myslí, že by mohl či měl být realizován," napsal v komentáři pro britský levicový deník The Guardian americký ekonom a nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz.

Eurozóna prý nemůže držet Řecko za každou cenu

Podle Stiglitze je vzhledem k ekonomické situaci a recesi bláznovství nutit Řecko k pokračování v úsporném programu a věřitelé by si měli uvědomit, že se jejich původní předpoklady nenaplnily. Země se totiž ani po přijetí řady úsporných opatření nevrátila k hospodářskému růstu a další úspory podle amerického ekonoma tento trend nezvrátí.

Opačně vidí míru zodpovědnosti na dosavadním neúspěchu jednání komentář listu The Financial Times, podle nějž návrh reforem ze strany věřitelů není bezchybný, představuje ale alespoň nějaké řešení pro státní pokladnu potýkající se akutním nedostatkem financí. Řecká vláda podle něj nepřišla s rozumnou alternativou a soustřeďuje se na témata, která jí přinesou politické body, ale nijak neusnadňují současnou situaci, kdy zemi hrozí platební neschopnost. "Eurozóna nemůže držet Řecko za každou cenu. Nyní to vypadá tak, že se Řecko měnové unii vzdaluje. Směr může zvrátit jen jeho vláda a v konečném důsledku jeho občané," uzavírá deník.

Stejnou pozici dlouhodobě zastává německá vláda, jejíž ministr hospodářství Sigmar Gabriel v dnešním rozhovoru s listem Stuttgarter Nachrichten řekl, že Evropa už vzhledem k Řecku vyčerpala veškeré dostupné možnosti. Předsedkyně krajně levicové strany Levice Katja Kippingová se ale domnívá, že věřitelé se jen snaží Řecko exemplárně potrestat za jeho selhání.

"Obě strany se snaží přehazovat zodpovědnost jedna na druhou a přicházejí se stále novými fígly, jak odsunout termín pro vyřešení celé záležitosti," konstatuje dnes komentář rakouského deníku Die Presse. "Důvěra v Atény je poškozená stejně jako důvěra v jejich vyjednávací partnery. Nám, občanům EU, může být jedno, jestli si pan (řecký ministr financí Janis) Varufakis rozumí s panem (německým ministrem financí Wolfgangem) Schaüblem. Nemůže nám ale být jedno, že se dluhová spirála v Řecku roztáčí dál - půjde to totiž na vrub nám všem."

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

11:12 Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

Kdo se chtěl v pondělí dostat k penězům na svém účtu u Komerční banky, ten ji s největší pravděpodob…