Registr přestupků má být už za rok. Za tři přestupky bude hrozit vězení

08.02.2012 0:00

Notorickým přestupkářům nastanou zlé časy. Vláda má dnes projednávat analýzu ministerstva spravedlnosti, která řeší zřízení registru přestupků a také trestání těch, kteří se přestupků dopouštějí pravidelně. Ti by mohli nově skončit i ve vězení.

Registr přestupků má být už za rok. Za tři přestupky bude hrozit vězení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Nový systém nakládání s chronickými porušovateli zákonů by mohl platit už od poloviny příštího roku. Zda se budou trestat všechny přestupky plošně, nebo jen některé vybrané, zatím není jasné. Představa ministerstva spravedlnosti vypadá tak že by se měly trestat jen přestupky proti majetku (např. drobné krádeže v obchodech), proti veřejnému pořádku (rušení nočního klidu) nebo proti občanskému soužití (ublížení na zdraví z nedbalosti).

Záznamy v registru přestupků by měly vydržet až deset let. „S tím souvisí problematika časového období, ve kterém se pachatelův další přestupek bude posuzovat jako trestný čin,“ stojí v analýze ministerstva.

Přestupkáři přeplní věznice

Problém podle expertů může nastat s kapacitou věznic, které jsou už nyní přeplněné a vězni si často stěžují na tristní podmínky k životu, kterých se jim za mřížemi dostává. Trestání přestupkářů by mohlo situaci ještě zhoršit a způsobit další zahlcení nápravných zařízení.

K postihu pachatelů přestupků zřejmě dojde ve chvíli, kdy se proti zákonům proviní třikrát. Třetí přestupek je pak považován již za trestný čin, bez ohledu na to, zda výše způsobené škody dosáhla hranice pět tisíc korun, která je nyní podmínkou k trestnímu stíhání.

Celý projekt registru přestupků by podle analýzy měl stát státní kasu na 31 milionů korun a na osm milionů vyjde jeho údržba. Pokud systém projde, měl by platit už od července 2013.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…