Rusko a Čína: Toto je prý nejzásadnější věc o jejich spojení. A milí čeští novináři...

18.05.2015 11:51

Přestože intenzivní spolupráce mezi Ruskem a Čínou probíhá již delší dobu, dostává se nyní na vyšší úroveň. Podrobněji o tom píše ekonomka, docentka Ilona Švihlíková, na webu Britské listy. Podle jejího názoru je nejzásadnější informací propojení projektu Eurasijské ekonomické unie.

Rusko a Čína: Toto je prý nejzásadnější věc o jejich spojení. A milí čeští novináři...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

Švihlíková poukazuje na to, že oba dva projekty se jasně „střetávaly“ v oblasti střední Asie, ale přání některých představitelů Západu, aby si šly „po krku“ se minimálně v tomhle ohledu nenaplnilo.

„Integrace Eurasijské ekonomické unie a projektu Hedvábné stezky znamená dosažení nové úrovně partnerství a vlastně implikuje společný ekonomický prostor kontinentu,“ řekl prý na toto téma ruský prezident Vladimir Putin.

Švihlíková také upozorňuje na to, že celá řada dohod byla podepsána při návštěvě čínského prezidenta v Moskvě při příležitosti oslav konce II. světové války. „Ano, to byla ta akce, kde „nikdo“ důležitý nebyl – tedy alespoň podle většiny českých médií,“ podotýká ekonomka ironicky.

A upozorňuje například na to, že Gazprom a čínská národní ropná firma CNPC podepsali dohodu o podmínkách dodání plynu z Ruska do Číny tzv. západní trasou. Dohoda se bude týkat budování Altajského plynovodu, který povede ze západní Sibiře do západní Číny. Již před Altají byla podepsána dohoda o vybudování plynovodu Síla Sibiře, který se týká východní Sibiře a východní Číny.  „Po uvedení obou plynovodů do provozu se Čína stane hlavním ruským odběratelem plynu,“ podotýká Švihlíková.

Celý text je ZDE


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…