Rusku kvůli Putinovi hrozí rozpad a občanská válka, píše novinář Máša

24.09.2014 11:42

Podle kritiků Putina hrozí, že čím déle se jeho klan udrží u moci, tím může být následné občanské krveprolití v Rusku ničivější. V komentáři s názvem „Utažení kremelských šroubů“ to píše v Lidových novinách Pavel Máša.

Rusku kvůli Putinovi hrozí rozpad a občanská válka, píše novinář Máša
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karikatura Vladimira Putina

Sankce uvalené na Rusko si žádají nová opatření. „Ruské impérium čekají nejsilnější otřesy za více než deset let. Jeho autoritativní vládce Vladimir Putin totiž začal přitahovat šrouby ukotvující jeho režim do mocenského a ekonomického fundamentu, a tak se tato napohled pevná betonová deska začíná pod tlakem místy drolit,“ tvrdí Máša. V Rusku si prý nyní nemohou být jisti dokonce ani oligarchové či úředníci. Vládce Kremlu prý hodlá upevnit vertikálu moci.

Komentátor uvádí, že utahování šroubů zasáhne především hlubší mocenské vrstvy a poukazuje na výrok šéfa Putinovy administrativy Sergeje Ivanova. Ten prý uvedl, že „vinu na obecné korupci nenesou ani tak vysocí úředníci jako ti regionální a místní“. Pavel Máša pak odkazuje i na mínění dalších komentátorů, kteří vyjádření údajně vnímají jako signál, že Kreml svalí zodpovědnost za ekonomický propad Ruska v důsledku své expanzivní politiky na gubernátory a samosprávu a přebuduje „vertikálu moci“ tak, aby byla ještě poslušnější.

Mohlo by prý dojít i na rozpad státu

Paniku podnikatelů podle Máši způsobilo, že šéf holdingu AFK Sistěna Vladimir Jevtušenkov (nyní mu hrozí žaloba za praní špinavých peněz) byl na rozdíl od svého předchůdce v neštěstí, exmajitele firmy Jukos Michaila Chodorkovského, „politicky korektní“. Pavel Máša uvádí názor některých expertů, „že okruh přátel Kremlu si chce vynahradit problémy s finanční hotovostí tím, že si ukousne z koláče méně protežovaných byznysmenů".

„Podle Putinových kritiků hrozí, že čím déle se jeho klan udrží u moci, tím může být následné občanské krveprolití v Rusku, vedené nejspíše novou levicí povzbuzenou probíhajícím přerozdělováním majetku, ničivější a může vést i k rozpadu státu,“ píše doslova Máša v LN.

Autor komentáře ke svému názoru přidává citaci spolutvůrce ústavy posttotalitního Ruska Georgije Satarova. „Bojím se, že prožíváme poslední stránku naší společné historie,“ sdělil prý nedávno spoluobčanům.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…