Šabatová promluvila z rozhlasu o kolínských útocích. Násilí na ženách se prý dopouštějí i naši muži, a těm to prochází

25. 1. 2016 18:57

Zdrženlivě se vyjádřila ombudsmanka Anna Šabatová k projektu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který má v českých školácích prostřednictvím komiksu a filmu vyvolat soucit s uprchlíky. Šabatová v dnešních Dvaceti minutách Radiožurnálu také reagovala na sexuální násilí, kterého se mladíci arabského a blízkovýchodního vzezření dopouštěli na mladých ženách v některých německých městech o silvestrovské noci. V pořadu se také mluvilo o tom, kvůli čemu bývají obyvatelé České republiky nejčastěji diskriminováni.

Šabatová promluvila z rozhlasu o kolínských útocích. Násilí na ženách se prý dopouštějí i naši muži, a těm to prochází
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí

Moderátorka Karolína Koubová připomněla, že projekt vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který má prostřednictvím komiksu a filmu českým dětem na druhých stupních základních škol přiblížit důvody, proč do Evropy přicházejí statisíce uprchlíků, označil prezident Miloš Zeman za idiotský a nebezpečný. Šabatová reagovala, že obsah celého projektu nezná. „Obecně je dobré, když děti jsou nějak vedeny k tomu, aby měly soucit s jinými lidmi,“ prohlásila. Když redaktorka ve zkratce popsala, v čem celý projekt spočívá, Šabatová uvedla, že druhou část nepovažuje za vhodnou. Druhá část vychází z toho, že v ČR dojde k atomové katastrofě a deset milionů Čechů hledá azyl ve fiktivní zemi Peacestán, která má odlišnou kulturu.

I u nás máme deficit v postihování násilí na ženách

Další otázka moderátorky směřovala k tomu, jaký má Šabatová názor na sexuální násilí, kterého se na ženách dopouštěly skupiny mladých mužů blízkovýchodního a severoafrického vzezření o silvestrovské noci v řadě německých měst, především pak v Kolíně nad Rýnem. Podle Šabatové je nutné pečlivě zmapovat příčiny těchto událostí a v rámci řízení jejich pachatele potrestat. „Lze-li vyvodit obecnější závěry, tak je aplikovat,“ podotkla ombudsmanka s tím, že násilí na ženách je třeba vnímat v tom kontextu, že i u nás v běžné populaci máme deficit v postihování násilí na ženách.

K tomu vysvětlila, že když přijde žena u nás s tím, že ji někdo osahával v tramvaji, což se prý často děje, „tak nevím, jak s ní bude policie zacházet“, poznamenala Šabatová.

Zmínila také případ, kdy bylo nahlášeno znásilnění, kde oběť byla pod vlivem alkoholu. A i když znásilnění bylo dokonané, policie se celou věcí odmítala zabývat.

Nejvíce jsou diskriminováni lidé starší 55 let

V pořadu přišla řeč i na to, že v České republice je nejrozšířenějším způsobem diskriminace věková. Šabatová k tomu podotkla, že třetina společnosti je starší 55 let. A i když o jiných typech diskriminace se u nás mluví již desítky let, o diskriminaci kvůli věku se moc nemluvilo.

Ombudsmanka si také myslí, že se osvědčil antidiskriminační zákon. „Je důležité, že je a že vzbuzuje debatu. Pokud se o věcech nemluví, tak se ani neví, že se dějí. Samotná existence zákona je důležitá,“ vysvětlila.

Z průzkumů také vyplývá, že oběti diskriminace ani často netuší, kde hledat pomoc. A přestože k diskriminaci často dochází, u soudu takové případy skončí málokdy. „Většinou proto, že lidé nevěří, že by to k něčemu bylo. Nevěří ve změnu. Nemají často dostatek důkazů, i když je podezření,“ řekla k tomu Šabatová. Vysvětlila též, že postiženým lidem celý případ rozeberou a řeknou jim pak cosi ve smyslu „kdybyste se ucházel o zadostiučinění u soudu, máte naději, že něčeho dosáhnete“. Jenže k soudu pak jde jen málokdo. Protože když prohraje, platí náklady protistrany.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Až zjistíte, kde byl Sobotka, dejte mi vědět! Že byl na víkendovém jednání ČSSD klid, jak se tvrdilo? Máme zcela jiné informace

17:55 Až zjistíte, kde byl Sobotka, dejte mi vědět! Že byl na víkendovém jednání ČSSD klid, jak se tvrdilo? Máme zcela jiné informace

Údajně není pravda, že by sociální demokraté na svém jednání ústředního výkonného výboru v Hradci Kr…