Šéf sněmovního výboru debatoval o rozpočtu ve vichřici. Kalousek se mu smál, ale pak se rozčílil

06.12.2013 22:59

Návrh státního rozpočtu pro příští rok, který v pátek prošel ve sněmovně prvním čtením, je pro naši republiku lepší, než kdyby v lednu chybějící rozpočet zastoupilo rozpočtové provizorium. To v diskusním pořadu Události, komentáře tvrdil šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek a předseda rozpočtového výboru sněmovny Václav Votava. Naopak exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) by považoval pro stát výhodnější, kdyby poslanci uložili vládě přepracování rozpočtu tak, aby se plánovaný schodek snížil o 12 miliard korun.

Šéf sněmovního výboru debatoval o rozpočtu ve vichřici. Kalousek se mu smál, ale pak se rozčílil
Foto: Václav Votava
Popisek: Poslanec za ČSSD Václav Votava

"Naším cílem je schválit rozpočet ještě letos a vyvarovat se tak rozpočtového provizoria," uvedl ve vysílání Votava, který  na rozdíl od ostatních zmíněných politiků neseděl v teple studia, ale promlouval k divákům zachumlán v péřové bundě s kapucí na hlavě v silném větru a sněžení, na pozadí podezřele se kymácejícího vánočního stromu na náměstí.

„Je to rozpočet Miroslava Kalouska,“ podotkl k tomu Votava. A Faltýnek mu přizvukoval: „Není to náš rozpočet. Po krizi, která tu byla tři čtvrtě roku, chceme dát signál veřejnosti, podnikům, investorům, že nechceme žít v rozpočtovém provizoriu. V něm nelze čerpat evropské dotace,“ zdůraznil.

Kalousek oponoval tím, že rozpočtové provizorium je velkým problémem, když nelze dohlédnout na jeho konec. Pokud trvá v řádu týdnů, žádným problémem prý není.  „Zákon říká jasně, v jakých lhůtách musí vláda přepracovat rozpočet. Navrhli jsme, aby vláda do 30 dnů snížila výdaje o 12 miliard korun,“ podotkl exministr financí. Podle něj je spíše než několikatýdenní rozpočtové provizorium pro důvěru kapitálových trhů mnohem riskantnější změna trendu klesajících rozpočtových schodků.  Kalousek míní, že v případě, že by sněmovna vrátila vládě rozpočet a řekla, do 20 dnů jej přepracujte, tak by to pro ratingové agentury nebyl žádný problém. Moderátor pořadu Lukáš Dolanský ale připomněl Kalouskovi jeho vlastní výrok z roku 1999, kde se vyjadřoval v tom smyslu, že rozpočtové provizorium  je velkým problémem. Po tomto upozornění se ve tváři prvního místopředsedy TOP 09 objevil velmi rozzlobený výraz.

Faltýnek upozornil na fakt, že když Kalousek na jaře rozpočet připravoval, počítal se schodkem 105 miliard korun. V pátek schválený rozpočet počítá se schodkem 112 miliard korun. Kalousek tedy požaduje ještě nižší schodek, než jaký původně sám navrhnul.

Votava se nicméně k jednomu parametru rozpočtu vyjádřil kriticky. Nevěří, že růst HDP bude v příštím roce 1,3 %, s nímž rozpočet počítá. Podle něj bude růst HDP spíše nižší.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…