Senát bude řešit ústavní žalobu na Zemana nebo rozšíření EET

24.07.2019 6:13

Senátoři budou dnes řešit ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Budou také schvalovat rozšíření elektronické evidence tržeb na řemeslníky a lékaře. Na programu schůze Senátu je rovněž posílení pravomocí tajných služeb nebo pravidla pro trh s krátkodobým ubytováním, uvedla ČTK.

Senát bude řešit ústavní žalobu na Zemana nebo rozšíření EET
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát po volbách 2018, už s nově zvolenými senátory

Návrh ústavní žaloby na Zemana byl motivován jeho nedávným jednáním s představiteli justice a nejnověji ovlivněn prezidentovým otálením s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z funkce ministra kultury. Pokud by se Senát s návrhem ztotožnil, jeho předložení by musela schválit ústavní většina 120 poslanců.

Vláda bude mít v horní komoře potíže s prosazením nové vlny EET. Novela počítá s tím, že někteří menší podnikatelé budou mít možnost evidovat tržby bez připojení k internetu. Současně s tím se některé služby nebo vodné a stočné přesunou do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Pokud nebude pravicovou většinou v horní komoře odmítnuta, vládní návrh čekají úpravy. Senátní hospodářský výbor doporučil vyjmout z EET pěstitelské pálenice a podnikatele a firmy s ročními příjmy do milionu korun.

Ne zcela jistý je osud novely, která má v příštím roce zvýšit průměrný důchod o 900 korun měsíčně. Hospodářský výbor to podpořil, výbor pro zdravotnictví chce více přidat těm důchodcům, kteří pobírají penzi víc než 25 let. Stejný návrh přijal Senát loni, Sněmovna ho ale odmítla.

Úprav se v Senátu zřejmě dočká novela o léčivech, která má umožnit hrazení léčebného konopí z veřejného pojištění nebo sdílení záznamů o předepsaných lécích pacientovi mezi lékaři, lékárníky a záchranáři.

Souhlas horní komory by naopak mohla získat novela, která má dát zpravodajským službám více pravomocí k tomu, aby mohly nakládat se záznamy v informačních systémech. Další novela má zajistit, aby se poplatek z ubytovacích kapacit vztahoval od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, tedy například na služby typu Airbnb.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…