Škoda, že už nežije Václav Havel. Komentátor Kamberský tuší, co by mohl po návštěvě Merkelové udělat

26.08.2016 7:22

Návštěva Angely Merkelové by byla za normálních okolností poklidnou událostí, o které by podle Petra Kamberského měli psát novináři jen z povinnosti a výsledný text dát tak na stranu 5. Jenže, Evropská unie jako celek se potýká s migrační krizí a tato skutečnost jitří rány. Jen přímo v Česku takřka žádní migranti nejsou. V Praze jsme tak podle Petra Kamberského z Lidových novin byli svědky absurdního dramatu, z něhož by se tetelil i Václav Havel.

Škoda, že už nežije Václav Havel. Komentátor Kamberský tuší, co by mohl po návštěvě Merkelové udělat
Foto: archiv
Popisek: Angela Merkelová a Bohuslav Sobotka

Německá kancléřka Angela Merkelová se ve čtvrtek v Praze setkala se dvěma politickými delegacemi. První vedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který si pochvaloval vynikající vztahy mezi Českem a Německem. Pochvaloval si také, že se shoduje i v řadě opatření nutných pro zvládnutí migrační krize. Jen povinné kvóty Merkelovou se Sobotkou rozdělují. Premiér však po návštěvě ujišťoval české občany, že nám nehrozí další uprchlické přehlasování v EU, protože si evropští politici až příliš dobře pamatují brexit.

V čele druhé politické delegace, která vítala Merkelovou, stál prezident Miloš Zeman a spolu s ním ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zatímco u Sobotky se setkala se smířlivostí, na Hradě tomu bylo jinak. Prezident Zeman byl rezervovanější a podle všeho řekl Merkelové, ať si nechá migranty doma. Merkelová si podle pátečních Lidových novin musela připadat, jako kdyby navštívila dvě různé České republiky. Svědčila o tom i situace v ulicích. Někteří občané Merkelovou vítali, jiní na ni ne právě slušně pokřikovali.

„Ve své podstatě by příjezd předsedy vlády Spolkové republiky Německo v roce 2016 měl patřit někam na pátou stranu novin, jako ‚kraťas‘ pro zprávu z povinnosti. Přičemž zažíváme pravý opak: na titulní stránce má Frau Merkel i bulvár. Proč?“ ptá se Kamberský v komentáři pro deník.

„Ach ano, máme tu ten migrační proud, na nějž Česko reaguje úplně obráceně než Německo. Ale i v tomto punktu si přiznejme: kancléřčina politika nemá na nás fakticky žádný vliv. Dokonce i ty dávno přijaté přerozdělovací kvóty jednak vznikly převážně kvůli migrantům z Afriky do Řecka, nikoli kvůli německé ochotě přijímat Syřany bez ohledu na počty. A jelikož je momentálně krajně nepravděpodobné, že by se kvóty dále prosazovaly (a tedy na nás dopadly), vyčítá česká veřejnost německé kancléřce vlastně její domácí politiku. ... Kdyby tu byl Václav Havel, coby autor absurdních dramat by se blahem tetelil,“ uzavřel Kamberský.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…