Sněmovní a evropské volby nejspíš budou společné. Vydělat by na tom mohl Klaus

21.03.2013 8:13

Koncem května 2014 nejspíš půjdeme současně k evropským i sněmovním volbám. Termín pro volby se totiž posunul z června již na poslední květnový víkend. Je pravděpodobné, že prezident Miloš Zeman na stejný termín vypíše i volby do Poslanecké sněmovny. Bude tím možné ušetřit stovky milionů, na druhou stranu je otázkou, jak to zamává se strategií jednotlivých stran do voleb.

Sněmovní a evropské volby nejspíš budou společné. Vydělat by na tom mohl Klaus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

Původně podle deníku Právo měly být volby do Evropského parlamentu vypsány v červnu 2014. Nedávno ovšem byly předsunuty na poslední květnový víkend a podle zvyklostí jednotlivých zemí se mají konat od čtvrtka 22. května do neděle 25. května. 29. května vyprší řádný mandát současné Poslanecké sněmovně a podle zákona se nové volby mají uskutečnit v jeho posledním měsíci.

Proto lze očekávat, že prezident Miloš Zeman, který volby vypisuje, oboje spojí do jednoho termínu. Občané by tedy současně volili své poslance a vyslance ČR v Evropském parlamentu. Spojení voleb může představovat i zajímavou finanční úsporu, neboť jedny volby stojí až tři čtvrtě miliardy korun.

Nevýhodou by však spojení voleb zřejmě bylo pro politické strany. Eurovolby a volby do Poslanecké sněmovny jsou tematicky výrazně odlišné a pro strany nejspíš bude oříškem akcentovat v kampani oboje současně. Na druhou stranu by pro ně mohlo být lákavé, že za jedny peníze mohou pořídit de facto dvě volební kampaně. A to v situaci prázdných stranických pokladen může hrát velkou roli.

Konkrétně by sloučení voleb mohlo využít uskupení, které by se ustavilo kolem bývalého prezidenta Václava Klause. Čím dál častěji se mluví o jeho kandidatuře do Evropského parlamentu a je možné, že jeho vyhraněná euroskepse by mohla část voličů zaujmout. A s tím by se jeho uskupení mohlo „svést“ i ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Bude to referendum o vládě

Sociolog Jan Herzmann pro deník Právo uvedl: „Strany budou muset vybalancovat hledání krajských lídrů pro volby do sněmovny, kdy je v každém regionu jiná kandidátka, s jednotným seznamem kandidátů do Evropského parlamentu. Tam musejí zaujmout celostátně.“

Herzmann si myslí, že řada lidí bude v obou volbách volit stejné subjekty. Politoložka Vladimíra Dvořáková dokonce odhaduje, že takových bude minimálně devadesát procent. „Bude to opět referendum o vládě a střetu levice a pravice. Nemyslím si, že by zaznělo mnoho evropských témat,“ myslí si Dvořáková.   


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…